reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Czym jest jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek zaistniały przy prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej?

Czym jest jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek zaistniały przy prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej?

Rolnicy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą są ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przepisy regulujące to ubezpieczenie mówią między innymi o świadczeniach w przypadku choroby, macierzyństwa lub wypadku.

Wśród świadczeń znajdują się między innymi:
1. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
2. zasiłek chorobowy,
3. zasiłek macierzyński.

Owo jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, a także członkom jego rodziny ( między innymi małżonek, dzieci własne i przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo), jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.

Przeczytaj także: Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Wypadkiem przy pracy rolniczej jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, a więc bez winy rolnika, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności. Może ono powstać nie tylko w miejscu prowadzenia działalności rolniczej (na terenie gospodarstwa rolnego), ale także w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, albo w drodze powrotnej, lub też podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności, lub w drodze do miejsca wykonywania czynności albo w drodze powrotnej.

Rolniczą chorobę zawodową zaś jest choroba, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy.

Polecamy serwis: ZUS

Oczywiście jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli zaistnieją określone w przepisach okoliczności. Prowadzący gospodarstwo rolne nie może więc ubiegać się o nie jeżeli spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa lub będąc w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu takiego wypadku lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 470 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu takiego wypadku lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 470 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu takiego wypadku lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 470 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama