| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Przedsiębiorca występujący w obrocie zawiera umowy z innymi podmiotami. Umowy te mogą być zawierane w formie przyjęcia oferty, aukcji lub przetargu, a także w formie negocjacji. Jeżeli więc w toku takich negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.

Oznacza to między innymi, że kontrahent, który otrzymał np. poufne informacje o technologii produkcji nie może ich zastosować we własnym przedsiębiorstwie, chyba że uzyska na to zgodę „właściciela technologii”.

Przeczytaj również: Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Naruszenie obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy jest szczególną postacią niewłaściwego zachowania w toku negocjacji. Zachowanie to stanowi zielone światło dla uprawnionego, który wówczas może żądać od drugiej strony naprawienia szkody albo wydania uzyskanych przez nią korzyści. Reżim odpowiedzialności w takim przypadku może kształtować się dwojako.

Jeżeli więc strony uregulowały sposób udostępniania informacji poufnych w warunkach prowadzenia negocjacji, naruszenie tego sposobu może rodzic odpowiedzialność kontraktową.
Co do zasady jednak naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa będzie traktowane jako delikt i będzie determinowało odpowiedzialność typu deliktowego.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Warto zwrócić uwagę, że przepisy kodeksu cywilnego zastrzegły w przypadku niedochowania powierzonych informacji przy negocjacjach alternatywne możliwości naprawienia szkody. Z jednej bowiem strony jest do odszkodowanie, z drugiej zaś wydanie korzyści uzyskanych przez stronę naruszającą. Prowadzi to do wniosku, że sposoby dochodzenia naprawienia szkody mogą się kumulować. Oznacza to z kolei, że przedsiębiorca może żądać wydania korzyści, które kontrahent uzyskał niezgodnie z prawem, przez to, że wykorzystał uzyskane informacje, a oprócz tego może także żądać odszkodowania. Jeżeli świadczenia będą dochodzone razem, kwota odszkodowania może zależeć od wysokości zwróconych korzyści, uzyskanych bezprawnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »