| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jednym z czynników decydujących tym, że dane przedsiębiorstwo osiągnie spektakularny sukces jest posiadanie specjalistycznych informacji, które nie są znane powszechnie. Aby strzec tajemnicy swojej firmy przedsiębiorca powinien podjąć niezbędne działania aby informacje te zostały poufne. Co może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje:

  • techniczne,
  • technologiczne, 
  • organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Jakie informacje mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Katalog informacji, które przedsiębiorca może uznać za informacje stanowiące tajemnicę jego przedsiębiorstwa jest bardzo szeroki. Do informacji takich zaliczyć bowiem można wszelkie informacje, które posiadają wartość gospodarczą, a w szczególności informacje o charakterze technicznym, technologicznym i organizacyjnym, które nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Informacje techniczne obejmują wszelkie sposoby oddziaływania na materię ożywioną i nieożywioną w celu uzyskania praktycznego rezultatu. Informacje technologiczne to z kolei określony podtyp informacji technicznych. Tajemnicę przedsiębiorstwa mogą także stanowić wyniki badań czy też wstępne projekty rozwiązań technologicznych, które nie są obecnie wykorzystywane przez przedsiębiorcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada

Jakie informacje nie mogą zostać objęte tajemnicą przedsiębiorstwa?

Warto mieć świadomość, że te informacje, które nie zasługują na ochronę z uwagi na interes publiczny nie mogą być również w świetle prawa uznane za informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

Aby skutecznie zastrzec, że dane informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa informacje te nie mogą stanowić tych, które wcześniej zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 lutego 2007 r. V CSK 444/2006 fakt, że urządzenie było reklamowane nie oznacza, że informacje te zostały ujawnione i stały się powszechnie znane.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Przedsiębiorca zastrzega informacje technologiczne, które nie są ujawnione do wiadomości publicznej. Informacje technologiczne w ocenie przedsiębiorcy stanowią jego tajemnicę. Przedsiębiorca wykorzystuje te informacje głownie w celu wytwarzania nielegalnych substancji. Czy informacje te mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?
Nie. Z uwagi na interes publiczny informacje, które zasadniczo służą do prowadzenia działalności niezgodnej z prawem nie mogą być uznawane za tajemnice przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »