reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jednym z czynników decydujących tym, że dane przedsiębiorstwo osiągnie spektakularny sukces jest posiadanie specjalistycznych informacji, które nie są znane powszechnie. Aby strzec tajemnicy swojej firmy przedsiębiorca powinien podjąć niezbędne działania aby informacje te zostały poufne. Co może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje:

  • techniczne,
  • technologiczne, 
  • organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Jakie informacje mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Katalog informacji, które przedsiębiorca może uznać za informacje stanowiące tajemnicę jego przedsiębiorstwa jest bardzo szeroki. Do informacji takich zaliczyć bowiem można wszelkie informacje, które posiadają wartość gospodarczą, a w szczególności informacje o charakterze technicznym, technologicznym i organizacyjnym, które nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Informacje techniczne obejmują wszelkie sposoby oddziaływania na materię ożywioną i nieożywioną w celu uzyskania praktycznego rezultatu. Informacje technologiczne to z kolei określony podtyp informacji technicznych. Tajemnicę przedsiębiorstwa mogą także stanowić wyniki badań czy też wstępne projekty rozwiązań technologicznych, które nie są obecnie wykorzystywane przez przedsiębiorcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada

Jakie informacje nie mogą zostać objęte tajemnicą przedsiębiorstwa?

Warto mieć świadomość, że te informacje, które nie zasługują na ochronę z uwagi na interes publiczny nie mogą być również w świetle prawa uznane za informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

Aby skutecznie zastrzec, że dane informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa informacje te nie mogą stanowić tych, które wcześniej zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 lutego 2007 r. V CSK 444/2006 fakt, że urządzenie było reklamowane nie oznacza, że informacje te zostały ujawnione i stały się powszechnie znane.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Przedsiębiorca zastrzega informacje technologiczne, które nie są ujawnione do wiadomości publicznej. Informacje technologiczne w ocenie przedsiębiorcy stanowią jego tajemnicę. Przedsiębiorca wykorzystuje te informacje głownie w celu wytwarzania nielegalnych substancji. Czy informacje te mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?
Nie. Z uwagi na interes publiczny informacje, które zasadniczo służą do prowadzenia działalności niezgodnej z prawem nie mogą być uznawane za tajemnice przedsiębiorstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby skutecznie zastrzec, że dane informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa informacje te nie mogą stanowić tych, które wcześniej zostały ujawnione do wiadomości publicznej.
Aby skutecznie zastrzec, że dane informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa informacje te nie mogą stanowić tych, które wcześniej zostały ujawnione do wiadomości publicznej.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama