Jak podjąć działalność w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
Udział
Zgodnie z KH, osoba zagraniczna w celu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej może wnieść udział kapitałowy do zakładanej czeskiej osoby prawnej, być wspólnikiem lub członkiem już istniejącej czeskiej osoby prawnej, może również samodzielnie czeską osobę prawną założyć lub stać się jej jedynym wspólnikiem.
REKLAMA
Osoba prawna może być założona na terytorium Republiki Czeskiej tylko wg prawa czeskiego. W przypadku udziałów kapitałowych osób zagranicznych w czeskich osobach prawnych, osoby zagraniczne mają takie same prawa i obowiązki jak osoby czeskie.
Ochrona praw majątkowych
REKLAMA
Prawa majątkowe osób zagranicznych są chronione przed wywłaszczeniem w takim samym zakresie jak prawa osób czeskich. Wywłaszczenie jest możliwe tylko w interesie publicznym, którego nie można zaspokoić w inny sposób i tylko na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.
W przypadku wywłaszczenia majątku osoby zagranicznej, Republika Czeska jest zobowiązaną do bezzwłocznej wypłaty odszkodowania, które ma odpowiadać pełnej wartości rynkowej wywłaszczonego majątku w czasie wywłaszczenia. Odszkodowanie podlega swobodnemu transferowi za granicę w walucie obcej.
Podobną ochronę praw majątkowych osób zagranicznych gwarantują umowy międzynarodowe np. umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, zawarta 16 lipca 1993 r.
Polecamy: Jak uregulowane jet prowadzenie działalności w Czechach
Przeniesienie siedziby
Osoba prawna, założona wg prawa innego państwa i mająca siedzibę za granicą, w celu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej, może przenieść swoją siedzibę do Republiki Czeskiej. Przeniesienie siedziby nabywa mocy prawnej z dniem dokonania wpisu do Rejestru handlowego RCz.
Wewnętrzne stosunki prawne osoby prawnej, po jej przeniesieniu do RCz, reguluje nadal prawo kraju, wg którego osoba ta była założona. Dotyczy to również odpowiedzialności wspólników wobec osób trzecich, o ile odpowiedzialność ta nie jest mniejsza niż by to wynikało z przepisów prawa czeskiego.
Jaką spółkę wybrać
Kodeks handlowy RCz wymienia następujące rodzaje osób prawnych – przedsiębiorstw:
a) spółkę jawną (spółka odpowiada za swe zobowiązania całym swoim majątkiem bez ograniczeń);
b) spółkę komandytową (wspólnicy komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a wspólnicy komandytariusze do wartości wniesionych wkładów);
c) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości wniesionych wkładów – minimalny kapitał spółki wynosi 200.000 CZK);
d) spółkę akcyjną (akcjonariusze wytwarzają kapitał akcyjny, którym ręczą za zobowiązania spółki – najniższa wartość kapitału przy spółkach bez subskrypcji publicznej wynosi 2.000.000 CZK, a przy spółkach z publiczną ofertą akcji 20.000.000 CZK);
e) spółdzielnię (spółka co najmniej 5 osób fizycznych – ewentualnie 2 osób prawnych, założona w celach prowadzenia działalności gospodarczej lub zaspokajania innych potrzeb ekonomicznych lub socjalnych swych członków).
Polecamy: Jakiego rodzaju działalność można prowadzić w Czechach
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA