Jakiego rodzaju działalność można prowadzić w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
Podział działalności gospodarczych
REKLAMA
Ze względu na formę nabywania uprawnień, ustawa o działalności gospodarczej, zwana dalej UDG, wyodrębnia dwa rodzaje działalności gospodarczej:
• zgłaszane, których prawo do wykonywania powstaje na podstawie zgłoszenia i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz
• koncesjonowane, gdzie prawo do wykonywania powstaje aż po udzieleniu koncesji.
REKLAMA
Działalności zgłaszane ustawa dzieli na:
• wolne (załącznik Nr 4 do UDG), do wykonywania których należy spełnić tylko warunki ogólne;
• rzemieślnicze (załącznik Nr 1 do UDG), w przypadku których wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe tzn. uzyskiwane przeważnie w wyniku wyuczenia i praktyki w danym lub pokrewnym kierunku;
• wiązane (załącznik Nr 2 do UDG), do wykonywania których wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe, świadectwa lub podobne dokumenty, wydawane przedsiębiorcy przez pełnomocny organ, na podstawie odrębnych przepisów.
Ustawa o działalności gospodarczej działa jako norma publicznoprawna, regulująca podstawowe warunki tej działalności. Nie obejmuje żadnych postanowień regulujących praktyczne wykonywanie poszczególnych czynności.
Przedsiębiorca musi zatem przestrzegać również wszystkich postanowień wynikających z przepisów szczegółowych, normujących daną działalność.
Polecamy: Jak uregulowane jet prowadzenie działalności w Czechach
Zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej
Zgłoszenie do ewidencji można złożyć osobiście w którymkolwiek Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Živnostenský úřad) w tzw. Centralnym Punkcie Rejestracyjnym (Centrální registrační místo - CRM) lub wysłać pocztą ewentualnie e-mailem z podpisem elektronicznym. Można też dokonać zgłoszenia osobiście w którymkolwiek punkcie kontaktowym czeskiej administracji publicznej, tzw. Czech POINT.
Terminy
Urząd ds. Działalności Gospodarczej (Živnostenský úřad) jest zobowiązany do dokonania wpisu do rejestru i wydania wyciągu do 5 dni od dnia zgłoszenia. W przypadku, gdy zgłoszenie jest niekompletne, urząd rejestracyjny do 5 dni ma obowiązek wezwać przedsiębiorcę do usunięcia nieprawidłowości. Okres na usunięcie nieprawidłowości wynosi 15 dni (w przypadku koncesji 30 dni).
Jeżeli nieprawidłowości zostaną usunięte w terminie, urząd dokona rejestracji, w innym przypadku wyda decyzję o odrzuceniu wniosku.
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.