reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Pierwszą czynnością przedsiębiorcy w zakresie zgłoszeń swojej działalności do irlandzkich instytucji jest wybór i rejestracja nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nadanie nazwy nie jest obowiązkowe). Do jakiego urzędu należy się udać?

Nazwę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office – CRO). Odpowiedni formularz można wypełnić i wysłać używając opcji online na ww.core.ie lub przesłać tradycyjną pocztą. Warto nadmienić, ze opcja online jest o połowę tańsza. Aby wniosek o rejestrację nie został odrzucony, należy upewnić się poprzez sprawdzenie na stronie http://www.cro.ie/search/ czy nie istnieje już podmiot o tej samej nazwie. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza - sole trader

Jeśli przedsiębiorca rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą zdecydował się na nadanie nazwy swej firmie, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1 (Registration of Business Name 1) oraz uregulować należytą opłatę. 

Spółki osobowe (spółka jawna – partnership, spółka komandytowa - limited partnership)

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na założenie spółki osobowej, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1A (Registration of Business Name 1A) oraz uregulować należytą opłatę. 

Spółki kapitałowe

• Prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (ltd.);
• Publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna - public limited company (plc, corporation – sa).

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na założenie spółki kapitałowej, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1B (Registration of Business Name 1B) oraz uregulować należytą opłatę. 

Rejestracja w urzędzie skarbowym 

Drugą czynnością przedsiębiorcy rozpoczynającego własną działalność gospodarczą jest jej rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners: www.revenue.ie).
W tym celu należy wypełnić tylko 1 formularz, który służy zarówno do rejestracji na potrzeby podatku dochodowego (PIT lub CIT), podatku VAT (jeśli firma będzie go płacić), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy (PAYE) i ubezpieczenie społeczne (PRSI) swoich pracowników. 

W przypadku branży budowlanej, przetwórstwa żywności oraz leśnictwa dodatkowo należy wziąć pod uwagę formularz RCT (Relevant Contract Tax), szczegóły na stronie: www.revenue.ie. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę w Polsce

W zależności od formy prawnej, jaką przedsiębiorca wybierze, należy wypełnić i wysłać jeden z poniższych formularzy:
• formularz TR 1 (form tr1) w przypadku osób fizycznych i spółek osobowych,
• formularz TR 2 (form tr2) w przypadku spółek kapitałowych.
Ww. formularze można wysłać pocztą tradycyjną lub używając opcji online: www.ros.ie.

Polecamy: serwis Mała firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama