REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPHI promują polską przedsiębiorczość

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 27-29 września 2010 r. w Warszawie odbyło się spotkanie kierowników Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Podkreślał on w szczególności podstawową rolę jaką odgrywają WPHI - rozwój wymiany handlowej między polskimi przedsiębiorcami oraz ich zagranicznymi kontrahentami.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka najlepszą metodą osiągnięcia tego celu jest propagowania pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki w świecie. Bardzo ważne zadania przy realizacji tej idei stoją przed 46 Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów Generalnych RP, funkcjonujących w 42 krajach. - Rola Państwa działalności wzrasta wraz z uruchomieniem przez Ministerstwo Gospodarki 3 nowych programów wspierających polskie przedsiębiorstwa w ich ekspansji na rynki zagraniczne, - powiedział. Są one realizowane w ramach 6. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

REKLAMA

Ich założenia przedstawił podsekretarz stanu w MG Rafał Baniak podczas konferencji Placówki zagraniczne Ministra Gospodarki w procesie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki.

Poddziałanie 6.2.1 przewiduje utworzenie w każdym województwie tzw. Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE). - Będą one świadczyć usługi informacyjne nt. rynków zagranicznych, instrumentów wsparcia wymiany handlowej, warunków inwestowania za granicą a także o możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – powiedział. Budżet przewidziany na ten cel w latach 2009-2015 to 77,8 mln zł. – Ramowe porozumienie w tej sprawie MG zawarło już z 9 urzędami marszałkowskimi: mazowieckim, zachodniopomorskim, lubelskim, podkarpackim, dolnośląskim, małopolskim, opolskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim – dodał.

Polecamy: Jak założyć firmę za granicą

REKLAMA

Wiceminister Baniak przypomniał również, że 26 lipca 2010 r. zostało uruchomione poddziałanie 6.5.1 „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. Na jego realizację oraz poddziałania 6.5.2 „Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji” zostanie przeznaczone łącznie 78,04 mln euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Głównym celem tych projektów jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez poprawę jej wizerunku wśród partnerów międzynarodowych - wyjaśnił wiceminister gospodarki. – Ułatwią one także zagranicznym kontrahentom dostęp do informacji o Polsce oraz nawiązywanie kontaktów gospodarczych – dodał. Efektem realizacji programu ma być wzrost polskich inwestycji na rynkach zagranicznych oraz wykreowanie polskich specjalności eksportowych.

Polecamy: Jak bezpiecznie podwoić oszczędności

Wiceminister Baniak zwrócił także uwagę na zadania, jakie przed WPHI stawia zbliżająca się Prezydencja Polski w UE. – Wydziały opiekujące się rynkami Wspólnoty będą musiały zaangażować się w realizację agendy naszego przewodnictwa w Radzie UE – powiedział.

W spotkaniu uczestniczyli Kierownicy 46 Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji podległych MG. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali także przedstawiciele 13 Urzędów Marszałkowskich, 30 izb bilateralnych oraz instytucji wspierających przedsiębiorców w prowadzeniu działalności eksportowo-inwestycyjnej.

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    REKLAMA

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    REKLAMA

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA