W jakiej formie można prowadzić działalność w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie jak w Polsce pod pojęciem osoby prawnej w Federacji Rosyjskiej rozumie się podmiot stosunków cywilnoprawnych — jednostkę organizacyjną wyposażoną przez normę prawną w zdolność do samodzielnego występowania w obrocie prawnym, jako podmiot określonych praw i obowiązków. Osoba prawna może indywidualnie własnym działaniem (poprzez oświadczenia osób pełniących funkcję jej organów) kształtować swoją sytuację prawną (rozporządzać prawami i zaciągać zobowiązania).
REKLAMA
Rodzaje i formy prowadzenia działalności gospodarczej
OOO — общество с ограниченной ответственностью — spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
OAO — открытое акционерное общество — spółka akcyjna otwarta; wartość kapitału zakładowego co najmniej 1000 minimalnych pensji.
ZAO — закрытое акционерное общество — spółka akcyjna zamknięta; wartość kapitału zakładowego, co najmniej 100 minimalnych pensji.
ODO — общество с дополнительной ответственностью — forma prawna nieznana w polskim prawie handlowym, w której wszyscy wspólnicy odpowiadają za zobowiązania firmy własnym majątkiem do ustalonej wielokrotności ich udziału.
UP — унитарное предприятие — forma prawna nieznana w Polsce; jest to rodzaj pełnomocnictwa do zarządzania spółką. Większość podmiotów związanych z administracją rządową przybiera taką formę, np. Goszagansobstwiennost UGP, czyli Unitarne Państwowe Przedsiębiorstwo do Spraw Kierownictwa Nieruchomościami Zagranicznymi Federacji Rosyjskiej przy Administracji Prezydenta RF.
KO — командитное общество — spółka komandytowa.
PT — полное товарищество — spółka cywilna.
PK — производственный кооператив — spółdzielnia produkcyjna.
CZP — частное предприятие — w ten sposób określa się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Jak widać na terenie Federacji Rosyjskiej mamy do czynienia z wieloma rodzajami form prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecamy: Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech
Rodzaje organizacji niekomercyjnych
REKLAMA
• Spółdzielnia spożywców (потребительский кооператив);
• Wspólnota Nielicznych Narodów (община малочисленных народов);
• Stowarzyszenia Społeczne (общественное объединение);
• Fundusz (фонд);
• Niepaństwowy Fundusz Emerytalny (негосударственный пенсион-ный фонд);
• Zakład/Instytucja (учреждение);
• Zjednoczenie osób prawnych (ассоциация, союз);
• Zjednoczenie pracodawców (объединение работодателей);
• Spółka niekomercyjna (некоммерческое товарищество);
• Niekomercyjne partnerstwo (некоммерческое партнёрство);
• Niekomercyjna organizacja autonomiczna (автономная не-коммерческая организация);
• Niekomercyjna korporacja państwowa (госсударственная некоммер-ческая корпорация);
• Giełda towarowa (товарная биржа).
Formą szczególnie polecaną inwestorom zagranicznym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, proces rejestracyjny i dość nieskomplikowane procedury prowadzenia działalności gospodarczej powodują, że jest to najpopularniejsza forma prawna działalności gospodarczej na terenie Federacji.
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.