reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji

Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji

Rozważasz prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Rosji? Przeczytaj co jest korzystniejsze – założenie własnej firmy, czy utworzenie przedstawicielstwa.

Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalności na terenie Federacji Rosyjskiej, zadają sobie podstawowe pytanie w jakiej formie ją zacząć, aby była w rezultacie „ergonomiczna” i gwarantowała bezpieczeństwo. Prawnicy najczęściej słyszą od Klientów: „proszę pilnie zarejestrować nam przedstawicielstwo w Rosji”.

W większości przypadków, nieświadomi znaczenia tego słowa („przedstawicielstwo”) pod względem prawnym, wcale nie chcą, aby zostało utworzone dla nich przedstawicielstwo zgodnie z przepisami rosyjskimi. Przedstawicielstwo nie jest formą, którą polecamy polskim przedsiębiorcom, jeżeli nasz biznes plan rozwoju na tym rynku przewiduje sprzedaż lub produkcję określonych produktów.

Zgodnie z art. 55 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej — „przedstawicielstwo” nie może prowadzić działalności gospodarczej. Przedstawicielstwo reprezentuje wyłącznie interesy osoby prawnej (spółki polskiej) na terenie Federacji Rosyjskiej.

W większości przypadków „przedstawicielstwo” korzysta wyłącznie z funkcji reprezentacyjnych. Przedstawicielstwo nie ma osobowości prawnej. W większości przypadków wykorzystywane jest w celach „promocyjnych” i szeroko rozumianej reklamy.

Duże podmioty gospodarcze działające na rynku Federacji Rosyjskiej czasami rozdzielają swoją działalność gospodarczą na dwie części: handlową, produkcyjną, którą zajmuje się spółka i promocyjną, związaną z reklamą, jaką prowadzi przedstawicielstwo. Taki schemat działania sprawdza się na początku działalności na rynku rosyjskim, ponieważ zarejestrowany przez nas podmiot gospodarczy w Rosji nie będzie natychmiast osiągał zysków, a marketing, reklamę należy rozwijać, co możemy robić za pośrednictwem przedstawicielstwa.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Jeżeli zgodnie z planem nasza spółka w Polsce ma jedynie pozyskać kontakty na terenie Federacji Rosyjskiej, a realizacja samego kontraktu ze strony polskiej ma nastąpić w Polsce lub innym państwie Unii Europejskiej, to należy się zastanowić nad możliwością rejestracji przedstawicielstwa na terenie Federacji Rosyjskiej.

Abstrahując od problematyki procesu rejestracji, jest to bardzo wygodna forma rozwoju naszej firmy w Rosji. Dla pięciu pracowników (cudzoziemców) przedstawicielstwa w Rosji nie jest wymagane pozwolenia na pracę, co bardzo ułatwia prowadzenia takiej niewielkiej jednostki zagranicznej naszej polskiej spółki.

Polecamy: serwis Leasing

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji
Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama