REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Podstawową zasadą odpowiedzialności cywilnej jest zasada winy.
Podstawową zasadą odpowiedzialności cywilnej jest zasada winy.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

REKLAMA

Odpowiedzialność cywilna za szkodę nie jest jednak jednorodna. Na podstawie przepisów można mówić o odpowiedzialności kontraktowej, gdzie podmiot jest odpowiedzialny za szkodę powstałą w wyniku nienależytego wykonania lub niewykonania zobowiązania oraz o odpowiedzialności deliktowej, gdzie odpowiedzialność dotyczy szkody wyrządzonej przez czyn niedozwolony.
Nie przedstawionych powyżej reżimach podziały się jednak nie kończą. Mówiąc bowiem o odpowiedzialności deliktowej należy wyróżnić zasady tej odpowiedzialności. Zasady te są wypracowane przez doktrynę oraz orzecznictwo, niż uregulowania kodeksowe, jednak wyróżnienie ich pozwala lepiej wyjaśnić daną sytuację, w której nastąpiła szkoda oraz zaproponować skuteczne działanie.

REKLAMA

Podstawową zasadą odpowiedzialności cywilnej jest zasada winy. Znajduje ona swoją regulację w przepisach, która brzmi: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Biorąc pod uwagę winę sprawcy, bierze się pod uwagę jego działanie lub zaniechanie oraz ich sprzeczność z przepisami.

Przeczytaj także: Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Drugą, niejako pomocniczą zasadą odpowiedzialności jest zasada ryzyka. Jest to reżim niezależny od winy, bardziej rygorystyczny w którym podmiot ponosi odpowiedzialność za sam skutek działania. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy w wyniku prowadzonej działalności mogą wyrządzić szkodę. W takich sytuacjach udowadnianie winy przedsiębiorcy jest zbędne, przyjmuje się bowiem, że przedsiębiorca odpowiada właśnie za szkodliwy dla innego podmiotu skutek. 

Przedsiębiorca trudniący się przewozem osób odpowiada na zasadzie ryzyka za wypadek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Samochód w firmie

REKLAMA

Charakter uzupełniający ma również trzecia zasada odpowiedzialności, a mianowicie zasada słuszności. Jej zastosowanie jest najmniejsze, ponieważ dotyczy ona tylko takich przypadków, gdy nie można pociągnąć do odpowiedzialności podmiotu, ani na zasadzie winy, ani na zasadzie ryzyka. Chodzi tu o sytuacje, w których sprawiedliwość społeczna wymaga odpowiedzialności odszkodowawczej, a nie można jej udowodnić na powyższych zasadach lub gdy sprawca szkody co do zasady nie powinien ponosić odpowiedzialności.

Przykładem sytuacji, gdzie zasada ta ma zastosowanie jest pociągnięcie do odpowiedzialności małoletniego (poniżej 13 lat), który co do zasady nie odpowiada, jednak zasady współżycia społecznego wymagają od niego naprawienia wyrządzonej szkody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA