REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czy mu podlegasz!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może być kontrolowany przez odpowiednie organy.
Wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może być kontrolowany przez odpowiednie organy.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem bardzo powszechnym. Jego istotą jest odpowiedzialność gwarancyjna towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwo to przejmuje odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez podmiot ubezpieczony poprze umowę ubezpieczeniową. Doskonałym przykładem tego typu ubezpieczenia jest znane wszystkim kierowcom obowiązkowe OC.

REKLAMA

Jak zostało powiedziane w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność za szkody, które wywoła ubezpieczony podmiot swoim działaniem lub zaniechaniem. Ubezpieczenie to może mieć charakter dobrowolny lub obowiązkowy.

REKLAMA

Istnieją więc dziedziny szeroko rozumianej działalności gospodarczej, w których ubezpieczenie to jest wymagane, a jego brak powoduje sankcje. Do tych dziedzin należą podmioty wykonujące działalność lub zawód:
1. architektów oraz inżynierów budownictwa,
2. badaczy i sponsorów,
3. komorników sądowych,
4. kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne,
5. lekarzy i lekarzy dentystów,
6. notariuszy
7. rolnicy,
8. osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno użytkową,
9. osób eksploatujących urządzenie jądrowe,
10. podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych,
11. podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe
12. pośrednika w obrocie nieruchomościami,
13. przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
14. przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie łowiectwa,
15. przyjmujących zamówienie na świadczenia zdrowotne,
16. radców prawnych,
17. rzeczników patentowych,
18. rzeczoznawców majątkowych,
19. w zakresie wykonywania czynności agencyjnych,
20. w zakresie wykonywania działalności brokerskiej,
21. w zakresie wykonywania czynności detektywa,
22. zarządcy nieruchomości.

Przeczytaj także: Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Przepisy regulujące te dziedziny wskazuję, że wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może być kontrolowany przez odpowiednie organy. Fakt zawarcia umowy ubezpieczenia powinien być stwierdzony po okazaniu przez przedsiębiorcę polisy wystawionej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie stwierdzony brak zawarcia umowy ubezpieczenia, przedsiębiorca może ponieść konsekwencje, np. finansowe. Istnieje szereg sankcji za brak ubezpieczenia, nawet zakaz wykonywania danej działalności. Dlatego też, warto upewnić się czy dana działalność podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. 

Polecamy serwis: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA