Czy można zmienić wysokość odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Modyfikacja wysokości odszkodowania ma miejsce w przypadku, gdy organ orzekający o tym świadczeniu (np. sąd) uzna, że taka modyfikacja jest konieczna ze względu na stan majątkowy poszkodowanego lub osoby odpowiedzialnej za szkodę lub gdy wymagają tego zasady współżycia społecznego.
REKLAMA
Przepisy zastrzegają, że tego typu modyfikacje są możliwe tylko w reżimie odpowiedzialności deliktowej. Jest to zasadne, gdyż inaczej naruszałoby zasady swobody umów oraz dotrzymywania ich postanowień. Co więcej modyfikacje te mogą występować tylko pomiędzy osobami fizycznymi. Postuluje się jednak ich wykorzystywanie także w stosunkach między osobami fizycznymi, a przedsiębiorcami.
Przeczytaj także: Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?
REKLAMA
Warzenie wysokości odszkodowania może mieć miejsce w związku z sytuacja faktyczną, gdy ścisłe ustalenie staje się niemożliwe lub jest bardzo utrudnione. Może to mieć miejsce np. przy szacowaniu wartości rzeczy używanych. W takiej sytuacji organ może, w granicach prawa, przyznać odszkodowanie według własnego uznania.
Modyfikacja wysokości odszkodowania może mieć również miejsce, gdy taka sytuacje wymuszają na organie przepisy prawa. Ma to miejsce między innymi w sytuacji, gdy podmiot, który doznał szkody jednocześnie uzyskał z niej pewne korzyści. W takiej sytuacji prawo posługuje się zasadą kompensację tych obu wielkości. Finalna szkoda będzie miała wówczas wysokość rzeczywistej straty. Przykładem tego typu rozliczeń będzie wyplata odszkodowania dla podmiotu, któremu zniszczono maszynę, ale jednocześnie uzyskał on pewną kwotę ze sprzedaży jej części. W takiej sytuacji wartość odszkodowania będzie wynosić wartość maszyny pomniejszona o kwotę uzyskaną ze sprzedaży.
Polecamy serwis: Szkody majątkowe
Wysokość odszkodowania może być także przedmiotem ustaleń przez organ w sytuacji, gdy poszkodowany przyczynił się do jej powstania. Przepisy jasno określają, że w przypadku gdy poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
Sytuację tę może zobrazować wypadek, w którym poszkodowany staje pod balkonem, widząc, że ten jest odśnieżany.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.