reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Odszkodowania prywatne > Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Prawo jasno zastrzega, że podmiot, który poniósł szkodę, może domagać się jej naprawienia. Jeżeli szkoda ma charakter majątkowy naprawienie jej, co do zasady odbywa się poprzez zapłatę odszkodowania. Co do zasady też odszkodowanie powinno odpowiadać wartości szkody. Istnieją jednak przypadki, w których jego wysokość jest modyfikowana.

Modyfikacja wysokości odszkodowania ma miejsce w przypadku, gdy organ orzekający o tym świadczeniu (np. sąd) uzna, że taka modyfikacja jest konieczna ze względu na stan majątkowy poszkodowanego lub osoby odpowiedzialnej za szkodę lub gdy wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Przepisy zastrzegają, że tego typu modyfikacje są możliwe tylko w reżimie odpowiedzialności deliktowej. Jest to zasadne, gdyż inaczej naruszałoby zasady swobody umów oraz dotrzymywania ich postanowień. Co więcej modyfikacje te mogą występować tylko pomiędzy osobami fizycznymi. Postuluje się jednak ich wykorzystywanie także w stosunkach między osobami fizycznymi, a przedsiębiorcami.

Przeczytaj także: Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?

Warzenie wysokości odszkodowania może mieć miejsce w związku z sytuacja faktyczną, gdy ścisłe ustalenie staje się niemożliwe lub jest bardzo utrudnione. Może to mieć miejsce np. przy szacowaniu wartości rzeczy używanych. W takiej sytuacji organ może, w granicach prawa, przyznać odszkodowanie według własnego uznania.

Modyfikacja wysokości odszkodowania może mieć również miejsce, gdy taka sytuacje wymuszają na organie przepisy prawa. Ma to miejsce między innymi w sytuacji, gdy podmiot, który doznał szkody jednocześnie uzyskał z niej pewne korzyści. W takiej sytuacji prawo posługuje się zasadą kompensację tych obu wielkości. Finalna szkoda będzie miała wówczas wysokość rzeczywistej straty. Przykładem tego typu rozliczeń będzie wyplata odszkodowania dla podmiotu, któremu zniszczono maszynę, ale jednocześnie uzyskał on pewną kwotę ze sprzedaży jej części. W takiej sytuacji wartość odszkodowania będzie wynosić wartość maszyny pomniejszona o kwotę uzyskaną ze sprzedaży.

Polecamy serwis: Szkody majątkowe

Wysokość odszkodowania może być także przedmiotem ustaleń przez organ w sytuacji, gdy poszkodowany przyczynił się do jej powstania. Przepisy jasno określają, że w przypadku gdy poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Sytuację tę może zobrazować wypadek, w którym poszkodowany staje pod balkonem, widząc, że ten jest odśnieżany.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warzenie wysokości odszkodowania może mieć miejsce w związku z sytuacja faktyczną, gdy ścisłe ustalenie staje się niemożliwe lub jest bardzo utrudnione.
Warzenie wysokości odszkodowania może mieć miejsce w związku z sytuacja faktyczną, gdy ścisłe ustalenie staje się niemożliwe lub jest bardzo utrudnione.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama