REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Istnieje także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej.
Istnieje także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy człowiek zetknął się chociaż raz w swoim życiu z umową ubezpieczenia. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę czym dokładnie jest ubezpieczenie. Dlatego też warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Umowa ubezpieczenia jest umową prawa cywilnego. Rozumie się przez nią umowę, ubezpieczyciel, czyli przedsiębiorca zajmujący się działalnością ubezpieczeniową zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, wykonać określone czynności (np. wypłata pieniędzy) w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić określoną w umowie składkę.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia może być zawarta przez każdy podmiot prawa. W szczególności jednak powinni zawierać umowy te przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie tej wykonywanej działalności. Dotyczy to wszystkich, zarówno spółek prawa handlowego, jak i osób fizycznych zawierających umowę związaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Wymienione powyżej czynności ubezpieczyciela mogą polegać w szczególności na zapłacie:
1) przy ubezpieczeniu majątkowym - określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku.
Warto zaznaczyć, że przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu.
2) przy ubezpieczeniu osobowym - umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej np. śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku.

Istnieje także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawierając umowę ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na jej możliwość wykonania. Umowa ubezpieczenia będzie bowiem nieważna, jeżeli zajście przewidzianego w umowie wypadku nie jest możliwe. Nieważna będzie więc umowa ubezpieczenia na przypadek upadłości zawierana przez spółkę w upadłości.

Polecamy serwis: Mała firma

REKLAMA

Nie wywiera również skutku objęcie ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie umowy, jeżeli w chwili zawarcia, tj. podpisania umowy którakolwiek ze stron wiedziała lub zachowując się starannie mogła się dowiedzieć, że wypadek określony w umowie już zaszedł lub że odpadła możliwość jego zajścia w okresie ubezpieczeniowym.

Bardzo ważna przy umowie ubezpieczenia jest kwestia dokumentów. Ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia, zaś podmiot ubezpieczający może domagać się wydania tego dokumentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA