reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Każdy człowiek zetknął się chociaż raz w swoim życiu z umową ubezpieczenia. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę czym dokładnie jest ubezpieczenie. Dlatego też warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Umowa ubezpieczenia jest umową prawa cywilnego. Rozumie się przez nią umowę, ubezpieczyciel, czyli przedsiębiorca zajmujący się działalnością ubezpieczeniową zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, wykonać określone czynności (np. wypłata pieniędzy) w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić określoną w umowie składkę.

Umowa ubezpieczenia może być zawarta przez każdy podmiot prawa. W szczególności jednak powinni zawierać umowy te przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie tej wykonywanej działalności. Dotyczy to wszystkich, zarówno spółek prawa handlowego, jak i osób fizycznych zawierających umowę związaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Wymienione powyżej czynności ubezpieczyciela mogą polegać w szczególności na zapłacie:
1) przy ubezpieczeniu majątkowym - określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku.
Warto zaznaczyć, że przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu.
2) przy ubezpieczeniu osobowym - umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej np. śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku.

Istnieje także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej.

Zawierając umowę ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na jej możliwość wykonania. Umowa ubezpieczenia będzie bowiem nieważna, jeżeli zajście przewidzianego w umowie wypadku nie jest możliwe. Nieważna będzie więc umowa ubezpieczenia na przypadek upadłości zawierana przez spółkę w upadłości.

Polecamy serwis: Mała firma

Nie wywiera również skutku objęcie ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie umowy, jeżeli w chwili zawarcia, tj. podpisania umowy którakolwiek ze stron wiedziała lub zachowując się starannie mogła się dowiedzieć, że wypadek określony w umowie już zaszedł lub że odpadła możliwość jego zajścia w okresie ubezpieczeniowym.

Bardzo ważna przy umowie ubezpieczenia jest kwestia dokumentów. Ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia, zaś podmiot ubezpieczający może domagać się wydania tego dokumentu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama