REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto odpowie za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Odpowiedzialność prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład, która określona została w art. 435 Kodeksu cywilnego, odnosi się głównie do przedsiębiorstw wytwórczych, wydobywczych oraz transportowych.
Odpowiedzialność prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład, która określona została w art. 435 Kodeksu cywilnego, odnosi się głównie do przedsiębiorstw wytwórczych, wydobywczych oraz transportowych.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny stanowi, że to prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzona komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Powyższą regułę stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami. W jaki sposób osoba ponosząca odpowiedzialność może się od niej uwolnić?

Ważne jest dokładne określenie, o jakie przedsiębiorstwa w omawianym przypadku chodzi.

REKLAMA

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W skład przedsiębiorstwa wchodzą w szczególności: jego nazwa, własność nieruchomości lub ruchomości, urządzeń, materiałów, towarów, a także prawa wynikające z umów najmu nieruchomości, wierzytelności. W tym przypadku takie przedsiębiorstwo lub zakład powinno bezpośrednio wykorzystywać siłę przyrody (np. paliwa, gaz, parę, energię słoneczną) i przetwarzać ją na na pracę bądź inną postać energii przy pomocy innych urządzeń.

Kto poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą przez ruch przedsiębiorstwa?

  • prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody;
  • prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wytwarzające środku wybuchowe albo posługujący się takimi środkami.

Zgodnie z orzecznictwem, odpowiedzialność prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład, która określona została w art. 435 Kodeksu cywilnego, odnosi się głównie do przedsiębiorstw wytwórczych, wydobywczych oraz transportowych (orzeczenie SN z 21 sierpnia 1987 r., OSN 1989, poz. 17).

Zobacz także: Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność ta nie dotyczy zakładów czy przedsiębiorstw, które jedynie pomocniczo wykorzystują siły przyrody np. wykorzystanie kopiarki do przedsiębiorstwa zajmującego się projektowaniem budowli. Zaś w przypadku, gdy mowa jest o przedsiębiorstwie lub zakładzie wytwarzającym środki wybuchowe (albo posługującym się takimi środkami) - przez zakład taki należy rozumieć np. warsztat wytwarzający petardy czy też kamieniołom gdzie stosuje się środki wybuchowe.

Polecamy serwis: Spółki

Jeżeli została wyrządzona szkoda na osobie lub mieniu przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, odpowiedzialność poniesie osoba prowadząca to przedsiębiorstwo lub zakład na własny rachunek. Przy czym osoba ta nie poniesie odpowiedzialności jeżeli wykaże, że:

  • szkoda powstała wskutek siły wyższej, albo
  • szkoda powstała wyłącznie z winy poszkodowanego, albo
  • szkoda powstała wyłącznie z winy osoby trzeciej, za którą prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład nie ponosi odpowiedzialności.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA