reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Kodeks cywilny stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (art. 434 Kodeksu cywilnego). Aby móc skorzystać z tego przepisu należy w pierwszej kolejności ustalić czym jest budowla oraz jaki podmiot należy rozumieć pod pojęciem “ samoistny posiadacz”?

Czym jest budowla

Budowla w tym przypadku znaczy więcej niż budynek. Możemy uznać, że budowlą są także: pomniki, mosty, tamy. Zatem za zawalenie się budowli lub oderwania się jej części możemy uznać zawalenie się lub oderwani części jakiegokolwiek urządzenia, które zostało skonstruowane przez człowieka o ile było ono związane z gruntem. Przy czym zawalenie się budowli wystąpi wówczas, gdy załamie się cała konstrukcja, z kolei oberwanie się budowli wystąpi w przypadku, gdy spadnie oberwana część z powodu zerwania się połączenia z całością, i nie będzie to skutkiem ludzkiego zawinionego działania (czyli gdy nastąpi naruszenie spoistości połączeń jakiegoś elementu budowli z pozostałymi jej częściami).

Kto odpowiada za zawalenie się budowli lub oderwanie jej części?

Przepisy przewidują, że odpowiedzialność za zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części spoczywa na samoistnym posiadaczu budowli. Posiadacz samoistny to osoba, która choćby bez tytułu prawnego faktycznie włada rzeczą (w tym przypadku budowlą) jak właściciel. Kto nim będzie?

  • osoba fizyczna, która włada budowlą jak właściciel;
  • osoba prawna, która włada budowlą jak właściciel.

Zobacz także: Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta?

W jaki sposób opowiada samoistny posiadacz budowli?

Samoistny posiadacz budowli odpowiada za szkody wyrządzone przez zawalenie się budowli lub oderwane się jej części na zasadzie ryzyka jeżeli zawalenie się budowli lub oderwanie jej części wynikło z braku utrzymania budowli w należytym stanie lub jest skutkiem wad w budowie. Jeżeli zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nastąpiło z innych przyczyn – samoistny posiadacz nie będzie ponosił odpowiedzialności.

Przepisy prawa przewidują domniemanie prawne, że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nastąpiło wskutek wady budowli oraz braku utrzymania jej w należytym stanie. Wobec powyższego samoistny posiadacz w celu skutecznej obrony musi obalić to prawne domniemanie – w jaki sposób? Samoistny posiadacz powinien wykazać, że to jakieś inne przyczyny, a nie wada czy nie utrzymanie budowli w należytym stanie spowodowały jej zawalenie się (oderwanie się).

Polecamy serwis: Windykacja

Samoistny posiadacz w każdym czasie poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek zawalenie się budowli (lub oderwania jej części) z powodu wady budowli oraz braku utrzymania jej w należytym stanie, nawet, gdy budowlę wzniosła inna osoba.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama