REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Odpowiedzialność za zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części spoczywa na samoistnym posiadaczu budowli.
Odpowiedzialność za zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części spoczywa na samoistnym posiadaczu budowli.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (art. 434 Kodeksu cywilnego). Aby móc skorzystać z tego przepisu należy w pierwszej kolejności ustalić czym jest budowla oraz jaki podmiot należy rozumieć pod pojęciem “ samoistny posiadacz”?

Czym jest budowla

Budowla w tym przypadku znaczy więcej niż budynek. Możemy uznać, że budowlą są także: pomniki, mosty, tamy. Zatem za zawalenie się budowli lub oderwania się jej części możemy uznać zawalenie się lub oderwani części jakiegokolwiek urządzenia, które zostało skonstruowane przez człowieka o ile było ono związane z gruntem. Przy czym zawalenie się budowli wystąpi wówczas, gdy załamie się cała konstrukcja, z kolei oberwanie się budowli wystąpi w przypadku, gdy spadnie oberwana część z powodu zerwania się połączenia z całością, i nie będzie to skutkiem ludzkiego zawinionego działania (czyli gdy nastąpi naruszenie spoistości połączeń jakiegoś elementu budowli z pozostałymi jej częściami).

REKLAMA

Kto odpowiada za zawalenie się budowli lub oderwanie jej części?

Przepisy przewidują, że odpowiedzialność za zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części spoczywa na samoistnym posiadaczu budowli. Posiadacz samoistny to osoba, która choćby bez tytułu prawnego faktycznie włada rzeczą (w tym przypadku budowlą) jak właściciel. Kto nim będzie?

  • osoba fizyczna, która włada budowlą jak właściciel;
  • osoba prawna, która włada budowlą jak właściciel.

Zobacz także: Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta?

W jaki sposób opowiada samoistny posiadacz budowli?

REKLAMA

Samoistny posiadacz budowli odpowiada za szkody wyrządzone przez zawalenie się budowli lub oderwane się jej części na zasadzie ryzyka jeżeli zawalenie się budowli lub oderwanie jej części wynikło z braku utrzymania budowli w należytym stanie lub jest skutkiem wad w budowie. Jeżeli zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nastąpiło z innych przyczyn – samoistny posiadacz nie będzie ponosił odpowiedzialności.

Przepisy prawa przewidują domniemanie prawne, że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nastąpiło wskutek wady budowli oraz braku utrzymania jej w należytym stanie. Wobec powyższego samoistny posiadacz w celu skutecznej obrony musi obalić to prawne domniemanie – w jaki sposób? Samoistny posiadacz powinien wykazać, że to jakieś inne przyczyny, a nie wada czy nie utrzymanie budowli w należytym stanie spowodowały jej zawalenie się (oderwanie się).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Windykacja

Samoistny posiadacz w każdym czasie poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek zawalenie się budowli (lub oderwania jej części) z powodu wady budowli oraz braku utrzymania jej w należytym stanie, nawet, gdy budowlę wzniosła inna osoba.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA