REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Przyjmuje się, że szkoda może powstać na skutek wylania, wyrzucenia czy spadnięcia z pomieszczenia jakiegokolwiek przedmiotu, o ile spowodowało to szkodę. Istnieją jednak kontrowersję w zakresie określenia zakresu tej szkody. Jednak co do zasady należy przyjąć, iż szkoda może zostać wyrządzona:

REKLAMA

  • innej osobie – poprzez uszkodzenie jej ciała czy też mienia;
  • przechodniowi.

W przypadku gdy szkoda powstała przez przelanie się wody z lokalu wyżej położonego do lokalu niżej położonego i jest ona skutkiem wadliwego działania odpowiednich urządzeń, odpowiedzialność spoczywa na wyspecjalizowanym przedsiębiorstwie, które nadzoruje i utrzymuje w należytym stanie te urządzenia (wyrok Sąd Najwyższego z dnia 11 października 1980 r. I CR 295/80, OSNCP 1981/8 poz. 151, wyrok SN z dnia 5 marca 2002 r. I CKN 1156/99, OSP 2003/1 poz. 5).

Porównaj: Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?

  • ten, kto pomieszczenie faktycznie zajmuje czyli osoba, która faktycznie włada wyodrębnionym pomieszczenie nawet bez tytułu prawnego (nawet bez aktu własności czy umowy najmu);
  • w przypadku gdy pomieszczenie zajmuje łącznie kilka osób – osoby te odpowiadają solidarnie (oznacza to, że można żądać naprawienia szkody od wszystkich mieszkańców kilku lub każdego z osobna);
  • w przypadku stałego hotelu pracowniczego – odpowiada jego mieszkaniec, chyba, że przedmiot wypadł z pomieszczenia dostępnego dla wszystkich mieszkańców hotelu – wówczas odpowie podmiot prowadzący ten hotel.

Polecamy serwis: Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób odpowiada osoba zajmująca pomieszczenie?

Jest to najsurowszy rodzaj odpowiedzialności, bowiem osoba odpowiedzialną za szkodę odpowie za nią na zasadzie ryzyka, co oznacza, że poszkodowany nie będzie musiał wykazywać jej winy. Mimo tak surowej odpowiedzialności, osoba odpowiedzialna będzie mogła się skutecznie bronić gdy wykaże, że przyczyną wyrzucenie, wylania lub wypadnięcia było:

  • siła wyższa – (zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, któremu następstwu nie można było w żaden sposób zapobiec, takie jak: nieprzewidziany wstrząs, powódź, huragan);
  • wyłączna wina poszkodowanego; 
  • wyłączna wina osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec (np. gdy przechodzień doznał szkody na skutek wyrzucenia określonego przedmiotu z pomieszczenia przez złodzieja).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA