Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?
REKLAMA
REKLAMA
Przyjmuje się, że szkoda może powstać na skutek wylania, wyrzucenia czy spadnięcia z pomieszczenia jakiegokolwiek przedmiotu, o ile spowodowało to szkodę. Istnieją jednak kontrowersję w zakresie określenia zakresu tej szkody. Jednak co do zasady należy przyjąć, iż szkoda może zostać wyrządzona:
REKLAMA
- innej osobie – poprzez uszkodzenie jej ciała czy też mienia;
- przechodniowi.
W przypadku gdy szkoda powstała przez przelanie się wody z lokalu wyżej położonego do lokalu niżej położonego i jest ona skutkiem wadliwego działania odpowiednich urządzeń, odpowiedzialność spoczywa na wyspecjalizowanym przedsiębiorstwie, które nadzoruje i utrzymuje w należytym stanie te urządzenia (wyrok Sąd Najwyższego z dnia 11 października 1980 r. I CR 295/80, OSNCP 1981/8 poz. 151, wyrok SN z dnia 5 marca 2002 r. I CKN 1156/99, OSP 2003/1 poz. 5).
Porównaj: Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?
- ten, kto pomieszczenie faktycznie zajmuje czyli osoba, która faktycznie włada wyodrębnionym pomieszczenie nawet bez tytułu prawnego (nawet bez aktu własności czy umowy najmu);
- w przypadku gdy pomieszczenie zajmuje łącznie kilka osób – osoby te odpowiadają solidarnie (oznacza to, że można żądać naprawienia szkody od wszystkich mieszkańców kilku lub każdego z osobna);
- w przypadku stałego hotelu pracowniczego – odpowiada jego mieszkaniec, chyba, że przedmiot wypadł z pomieszczenia dostępnego dla wszystkich mieszkańców hotelu – wówczas odpowie podmiot prowadzący ten hotel.
Polecamy serwis: Spółki
W jaki sposób odpowiada osoba zajmująca pomieszczenie?
Jest to najsurowszy rodzaj odpowiedzialności, bowiem osoba odpowiedzialną za szkodę odpowie za nią na zasadzie ryzyka, co oznacza, że poszkodowany nie będzie musiał wykazywać jej winy. Mimo tak surowej odpowiedzialności, osoba odpowiedzialna będzie mogła się skutecznie bronić gdy wykaże, że przyczyną wyrzucenie, wylania lub wypadnięcia było:
- siła wyższa – (zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, któremu następstwu nie można było w żaden sposób zapobiec, takie jak: nieprzewidziany wstrząs, powódź, huragan);
- wyłączna wina poszkodowanego;
- wyłączna wina osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec (np. gdy przechodzień doznał szkody na skutek wyrzucenia określonego przedmiotu z pomieszczenia przez złodzieja).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.