REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Przyjmuje się, że szkoda może powstać na skutek wylania, wyrzucenia czy spadnięcia z pomieszczenia jakiegokolwiek przedmiotu, o ile spowodowało to szkodę. Istnieją jednak kontrowersję w zakresie określenia zakresu tej szkody. Jednak co do zasady należy przyjąć, iż szkoda może zostać wyrządzona:

REKLAMA

  • innej osobie – poprzez uszkodzenie jej ciała czy też mienia;
  • przechodniowi.

W przypadku gdy szkoda powstała przez przelanie się wody z lokalu wyżej położonego do lokalu niżej położonego i jest ona skutkiem wadliwego działania odpowiednich urządzeń, odpowiedzialność spoczywa na wyspecjalizowanym przedsiębiorstwie, które nadzoruje i utrzymuje w należytym stanie te urządzenia (wyrok Sąd Najwyższego z dnia 11 października 1980 r. I CR 295/80, OSNCP 1981/8 poz. 151, wyrok SN z dnia 5 marca 2002 r. I CKN 1156/99, OSP 2003/1 poz. 5).

Porównaj: Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia?

  • ten, kto pomieszczenie faktycznie zajmuje czyli osoba, która faktycznie włada wyodrębnionym pomieszczenie nawet bez tytułu prawnego (nawet bez aktu własności czy umowy najmu);
  • w przypadku gdy pomieszczenie zajmuje łącznie kilka osób – osoby te odpowiadają solidarnie (oznacza to, że można żądać naprawienia szkody od wszystkich mieszkańców kilku lub każdego z osobna);
  • w przypadku stałego hotelu pracowniczego – odpowiada jego mieszkaniec, chyba, że przedmiot wypadł z pomieszczenia dostępnego dla wszystkich mieszkańców hotelu – wówczas odpowie podmiot prowadzący ten hotel.

Polecamy serwis: Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób odpowiada osoba zajmująca pomieszczenie?

Jest to najsurowszy rodzaj odpowiedzialności, bowiem osoba odpowiedzialną za szkodę odpowie za nią na zasadzie ryzyka, co oznacza, że poszkodowany nie będzie musiał wykazywać jej winy. Mimo tak surowej odpowiedzialności, osoba odpowiedzialna będzie mogła się skutecznie bronić gdy wykaże, że przyczyną wyrzucenie, wylania lub wypadnięcia było:

  • siła wyższa – (zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, któremu następstwu nie można było w żaden sposób zapobiec, takie jak: nieprzewidziany wstrząs, powódź, huragan);
  • wyłączna wina poszkodowanego; 
  • wyłączna wina osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec (np. gdy przechodzień doznał szkody na skutek wyrzucenia określonego przedmiotu z pomieszczenia przez złodzieja).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA