REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.
Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Należy zwrócić szczególną uwagę na obowiązki klienta ubezpieczającego pojazd oraz zapisy o wyłączeniu lub ograniczeniu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

REKLAMA

Najczęściej spotykane wyłączenia to: opóźnione zgłoszenie szkody (przeważnie zastrzega się 24 godziny na zgłoszenie kradzieży i 3 dni na zgłoszenie innej szkody), brak ważnego badania technicznego, brak oryginalnych kluczyków do samochodu, nietrzeźwość kierującego, złamanie przepisów o ruchu drogowym itd.

Niezwykle ważna jest tu rola agenta ubezpieczeniowego, który powinien wskazać i omówić wyłączenia, bowiem – gdy szkoda powstanie w sytuacji wskazanej w OWU jako wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – odmówi on wypłaty odszkodowania lub dokona wypłaty częściowego odszkodowania.

Zobacz: Kto odpowiada za szkody powstały na terenie budowy?

REKLAMA

Należy mieć na uwadze, że w razie wątpliwości czy niejasności poszczególnych postanowień OWU należy je interpretować na korzyść poszkodowanego ale rzeczywistość bywa brutalna i Zakłady Ubezpieczeń wykorzystują je na własną korzyść wypłacając odszkodowanie ograniczone lub dając odmowy.\

Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp. Należy mieć na uwadze, że wszelkie niezgodności ze stanem faktycznym mogą być potem przywołane jako przyczyna odmowy wypłaty odszkodowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie AC chroni przed stratami materialnymi {nie eksploatacyjnymi) posiadacza pojazdu, jeżeli samochód zostanie skradziony, okradziony lub uszkodzony, a szkoda nie może być pokryta z ubezpieczenia innej osoby. Warunki ubezpieczenia określają, czy obejmuje ono każdego kierującego pojazdem. Również zakres terytorialny ubezpieczenia zależy od konkretnej umowy. Przeważnie obejmuje szkody powstałe na terenie Polski, natomiast poprzez zapłatę dodatkowej składki można ten zakres rozszerzyć. 

Przy zawieraniu umowy należy zwrócić uwagę na definicję sumy ubezpieczenia i sposób jej określania, a także na ustaloną granicę opłacalności naprawy przy szkodzie całkowitej (przeważnie 60%-80% wartości pojazdu). Jeżeli naprawa zostanie wykona taniej, przedstawienie ubezpieczycielowi rachunków dokumentujących usunięcie szkody oraz wyniku badania technicznego uprawnia do żądania pokrycia jej kosztów.

Zobacz: Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności odszkodowawczej. Jeżeli rzeczywista wartość samochodu jest niższa od sumy ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń może za szkodę całkowitą wypłacić odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej pojazdu, a nie sumy ubezpieczenia, bowiem wysokość odszkodowania za szkodę majątkową nie może być wyższa od szkody. Zawyżanie sumy ubezpieczenia, gdy np. samochód jest zabezpieczeniem kredytu, jest z reguły bezcelowe.

Suma ubezpieczenia czyli wartość ( rynkowa ) pojazdu w dniu zawarcia ubezpieczenia AC będzie inna niż wartość pojazdu w dniu szkody.

REKLAMA

Nie wszyscy klienci to rozumieją i chcą mieć wypłacone odszkodowanie od sumy ubezpieczenia na która zawierali ubezpieczenie. Można zastosować sumę ubezpieczenia taką samą dla wartości pojazdu w dniu szkody jak w dniu zawarcia ubezpieczenia ale pod warunkiem iż jest to pojazd nowy a do polisy jest aneks mówiący o zachowaniu wartości fakturowej przez 6-12 miesięcy lub wykupieniu dodatkowej opcji – są takie w ofercie kilku Zakładów Ubezpieczeń. 

Jeśli zakład ubezpieczeń uznał szkodę za całkowitą i pomniejszył kwotę odszkodowania o wartość pozostałości (czyli wraka), a konsument za wyliczoną cenę uszkodzonego samochodu nie może go sprzedać, ubezpieczyciel powinien przejąć pozostałości (wypłacając poszkodowanemu ich równowartość), obniżyć ich wartość (dopłacając różnicę do odszkodowania) albo pomóc w sprzedaży. 

Zasady wyliczania odszkodowań sformułowane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Aby nie narażać się na korygowanie przez ubezpieczyciela ceny "roboczogodziny" stosowanej w warsztacie, któremu powierzamy naprawę samochodu, warto kosztorys naprawy przedstawić mu do akceptacji przed zleceniem naprawy. 

Zobacz: Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

Można również otrzymać odszkodowanie bez udokumentowania naprawy (na podstawie cennika stosowanego przez zakład ubezpieczeń). Takie odszkodowanie nie uwzględnia czasem podatku VAT. 

Jeśli zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania twierdząc, że szkody powstały w kilku zdarzeniach albo że do uszkodzenia tego typu nie mogło dojść w podanych okolicznościach, jest zobowiązany to twierdzenie udowodnić. 

Po każdej wypłacie odszkodowania zmniejsza się suma ubezpieczenia, a w umowach zazwyczaj określa się, że wypłata odszkodowań za wszystkie zgłoszone w okresie objętym umową szkody nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia. Każde skorzystanie z ubezpieczenia ma wpływ na wysokość przyszłej składki, czasem więc warto rozważyć możliwość rezygnacji ze zgłoszenia niewielkiej szkody albo wybrać opcję, w której suma ubezpieczenia nie pomniejsza się. 

Odszkodowanie – w razie powstania szkody – nie przysługuje nabywcy samochodu w "złej wierze", mimo zawarcia umowy ubezpieczenia AC, np. jeśli nie sprawdzono czy samochód nie był skradziony. Musimy mieć to na uwadze, jeśli przy kupnie samochodu nie zachowamy należytej staranności i nie sprawdzimy jego pochodzenia.

Przed kupnem używanego samochodu trzeba poprosić sprzedawcę o fakturę poprzedniego zakupu lub umowę kupna-sprzedaży, sprawdzić 17-cyfrowy numer identyfikacyjny nadwozia i silnika, książkę serwisową, ewentualnie dowód odprawy celnej, przy zakupie auta sprowadzonego z zagranicy warto uzyskać w Komendzie Głównej Policji informację, czy pojazd nie jest skradziony, w wydziale komunikacji, czy nie ma współwłaściciela, a w sądzie gospodarczym, czy nie został zastawiony.
Zakłady ubezpieczeń wymagają często, aby w samochodzie zostały zamontowane urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Często wypłata odszkodowania uzależniona jest od przedstawienia dokumentów potwierdzających wyposażenie pojazdu w te (określone w OWU) zabezpieczenia. Warto zatem dokładnie zapoznać się z postanowieniami umowy ubezpieczeniowej w tym zakresie. Agent ubezpieczeniowy nie zawsze wyjaśnia nam bowiem, od czego zależy odpowiedzialność ubezpieczyciela i nie sprawdza, czy samochód spełnia wymogi określone w umowie. 

Wybierając zakład ubezpieczeń najprościej jest porównać OWU i inne przydatne informacje zawarte na stronach internetowych różnych ubezpieczycieli.
Wybierając ubezpieczenie AC wraz z rezygnacją z opcji dodatkowych kosztem niższej składki będziemy mocno rozczarowani w momencie szkody i wypłaty odszkodowania.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA