| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Kto odpowiada za szkody powstały na terenie budowy?

Kto odpowiada za szkody powstały na terenie budowy?

Jednym z obowiązków inwestora jest przekazanie wykonawcy terenu budowy. Gdy na terenie tym została wyrządzona szkoda, to wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę - aż do chwili oddania obiektu.

Zgodnie z treścią art. 652 kodeksu cywilnego, jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Zatem jeżeli wykonawca przejął już protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie.

O jakiej odpowiedzialności mowa?

Po protokolarnym przejęciu terenu budowy wykonawca podnosi odpowiedzialność za powstałe na nim szkody. Sąd Najwyższy uznał, że art. 652 kodeksu cywilnego odsyła w zakresie podstaw odpowiedzialności do zasad ogólnych, a więc w wypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim - do zasad odpowiedzialności za czyny niedozwolone (art. 415 i n. kodeksu cywilnego).

Współodpowiedzialność inwestora i wykonawcy

Nie istnieje zasada współodpowiedzialności inwestora i wykonawcy za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym przez wykonawcę osobie trzeciej przy wykonywaniu robót budowlanych zleconych przez tegoż inwestora. Również inwestor, który powierzył wykonywanie robót budowlanych wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu budowlanemu, nie odpowiada za szkodę wyrządzoną przez jego pracowników przy wykonywaniu zleconych robót (art. 429 kodeksu cywilnego).

Przeczytaj także: Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych

Kto odpowiada za oderwanie się części budowli na terenie budowy?

Po protokolarnym przejęciu terenu wykonawca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe na tym terenie na zasadach ogólnych. Zgodnie z treścią art. 434 kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie. Posiadaczem budowli jest wykonawca i to on na zasadzie ryzyka ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie jej części.

Odpowiedzialność wykonawcy za zabezpieczenie terenu budowy

Sąd Apelacyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 2 marca 2006 r. (I ACa 977/2005) uznał, że odpowiedzialność za sposób prowadzenia robót budowlanych (w tym za zabezpieczenie terenu budowy przed osobami nieupoważnionymi) ponosi wykonawca robót a nie inwestor.

Polecamy serwis: Umowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »