| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

W przypadku, gdy wykonana przez wykonawcę budowa ma wady, inwestorowi przysługują określone w przepisach prawa uprawnienia. Przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę o roboty budowlane przewidują w przypadku wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy oraz rękojmi za wady wykonanego obiektu odpowiednie stosowanie przepisów o umowie o dzieło. Jakie zatem uprawnienia przysługują inwestorowi?

W myśl art. 656 § 1 kodeksu cywilnego między innymi do skutków wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło. Powyższe oznacza, że w przypadku wad obiektu inwestorowi przysługują takie same uprawnienia jak zamawiającemu dzieło. Inwestor będzie mógł żądać usunięcia wad, obniżenia wynagrodzenia, a w określonych przypadkach będzie mógł także odstąpić od umowy.

Wyznaczenie terminu do usunięcia wad

Zgodnie z art. 637 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. W takim przypadku inwestor będzie uprawniony do odmowy przyjęcia naprawy po bezskutecznym upływie terminu.

Porównaj: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Prawo odstąpienia od umowy

Zgodnie z art. 637 § 2 kodeksu cywilnego jeżeli wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.
Zgodnie z powyższym inwestor będzie uprawniony do odstąpienia od umowy w przypadkach gdy:

  • budowa posiada istotne wady, inwestor wyznaczył wykonawcy odpowiedni termin do naprawy a naprawa nie została dokonana w wyznaczonym terminie, lub
  • istotne wady budowy nie dają się usunąć.

Warto także pamiętać, że uprawnienie do odstąpienia od umowy przez wykonawcę lub przez inwestora może być ograniczone lub wyłączone przez przepisy szczególne.

Żądanie obniżenia wynagrodzenia

Inwestor będzie mógł wystąpić z żądaniem obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku w przypadku, gdy wady nie są istotne.

Polecamy serwis: Umowy

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 3 października 2000 r., (ICKN 301/2000) jeżeli roboty budowlane zostały wykonane wadliwie, inwestor może realizować uprawnienia wynikające z rękojmi (art. 637 w zw. z art. 656 kodeksu cywilnego) lub roszczenia odszkodowawcze na zasadach ogólnych (art. 471 kodeksu cywilnego). Wybór uprawnień wynikających z rękojmi nakłada na niego obowiązek wykazania, które konkretne roboty obciążone są wadą.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy.
Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »