REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, a wypłata odszkodowania

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
Jeśli spowodujesz wypadek drogowy i przekroczysz dozwoloną prędkość o 30km/h, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może obniżyć wypłatę Twojego odszkodowania z ubezpieczenia AC nawet o 30%.
Jeśli spowodujesz wypadek drogowy i przekroczysz dozwoloną prędkość o 30km/h, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może obniżyć wypłatę Twojego odszkodowania z ubezpieczenia AC nawet o 30%.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przekroczenie dozwolonej prędkości może mieć istotny wpływ na obniżenie wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania, dlatego że jest to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych.Zakłady Ubezpieczeń postanowiły wprowadzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Auto Casco zapisy, które pozwalają im pomniejszyć odszkodowanie nawet od 15% do 30% przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h.

Część z ubezpieczycieli stosuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach Auto Casco zapisy o obniżeniu wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 30 km/h w momencie wypadku.

REKLAMA

Wprowadzenie tego rodzaju zapisów w przypadku ubezpieczenia Auto Casco, ma zmusić kierowców do ostrożniejszej jazdy. Liczba sankcji stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywa się przeważnie z najczęstszymi przyczynami kolizji.

Jak podała Komenda Główna Policji, główne przyczyny wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami w 2008 roku, pozostają od wielu lat niezmienne. Są to:
• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
• nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
• nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych,
• nieprawidłowe wyprzedzanie.

Zobacz: Różne sposoby likwidacji szkody pojazdu przy ubezpieczeniu oc i ac

Jeśli spowodujesz wypadek drogowy i przekroczysz dozwoloną prędkość o 30km/h, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może obniżyć wypłatę Twojego odszkodowania z ubezpieczenia AC nawet o 30%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlatego warto poza oczywiście przestrzeganiem przepisów drogowych, sprawdzić przed zawarciem umowy ubezpieczenia to, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może obniżyć wypłacane odszkodowanie.
Czy ubezpieczyciel może zsumować różne wykroczenia i obniżyć wypłacane odszkodowanie nie o 30%,a np. o 60%?

Jeśli zagapisz się i wjedziesz na skrzyżowanie na czerwonym świetle, dodatkowo przekroczysz dozwoloną prędkość, a może jeszcze będziesz rozmawiał w tym czasie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego, ubezpieczyciel nie będzie sumował tych wykroczeń i obniży wypłacone odszkodowanie maksymalnie o 30%. Wszystko zależy jednak od zapisów w OWU poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ograniczenia dotyczące przekraczania prędkości, wprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe, wbrew pozorom mogą mieć pozytywny wpływ na wysokość ceny ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczyciel skutecznie odstraszy tego rodzaju wyłączeniami kierowców, którzy zdają sobie sprawę z dużej ilości wykroczeń, które popełniają, bezpieczniejsi kierowcy będą mogli liczyć na niższe składki ubezpieczeniowe.

Zobacz: Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA