reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Brak prawa jazdy a odszkodowania

Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jeśli nie wiesz, że go nie masz, to jedziesz jak zawsze – na „pewniaka”. Ale jeśli już wiesz, że go nie masz, to każdy samochód obok wydaje się nieoznakowanym radiowozem. No właśnie - prawo jazdy.

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek jechać samochodem bez prawa jazdy? Zastanawiałeś się wtedy, jakie konsekwencje, nie tylko ze strony Policji, ale również ubezpieczyciela, czekają na osoby, które prowadzą pojazd bez tego dokumentu?

Są co najmniej dwie możliwości związane z prowadzeniem samochodu bez prawa jazdy:

1. Zapomniałeś wziąć ze sobą, ale kiedyś zdałeś egzamin i tak naprawdę je posiadasz.

Jeśli chodzi o fizyczny brak prawa jazdy w momencie wystąpienia szkody, nie może to być wystarczający powód do odmowy wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Jeśli np. zostawiłeś w domu prawo jazdy lub, co gorsza, zaginęło ci, ale zgłosiłeś to Policji i dodatkowo w tym czasie, spowodowałeś wypadek, firma ubezpieczeniowa nie może odmówić wypłaty odszkodowania.

2. Pozwoliłeś prowadzić swój samochód komuś, kto nie posiada prawa jazdy.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której na krótką chwilę dajesz poprowadzić auto swojemu synowi i powoduje on wypadek. Tu sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Sytuacja wygląda różnie, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, z jakiego likwidowana byłaby szkoda.

Jeśli byłoby to ubezpieczenie OC, zakład ubezpieczeń:
• wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale
• będzie dochodził od sprawcy wypadku kierującego Twoim samochodem (w tym przypadku syna, a więc najprawdopodobniej Ciebie) zwrotu wypłaconej sumy pieniędzy poszkodowanemu, a może to być nie mała kwota.

Zobacz: Czym jest przypozwanie?

W przypadku ubezpieczenia Auto Casco i braku odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych:
• Zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli osoba prowadząca samochód, nie ma wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.

Pamiętaj, że w większości zapisów dotyczących ubezpieczenia AC, jest mowa o tym, że:
• zakres ochrony nie obejmuje szkód spowodowanych przez osoby, które nie posiadały w chwili wypadku wymaganych prawem uprawnień do kierowania pojazdem;
• ubezpieczeniem nie są objęte szkody powstałe podczas kierowania pojazdem przez osobę bez ważnego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.

Dobrze jest wiedzieć, że osoby, którym zatrzymano prawo jazdy czasowo , również mogą otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Tutaj oczywiście jest to indywidualna kwestia poszczególnych ubezpieczycieli i napisanych przez nich ogólnych warunków ubezpieczenia AC.

Zobacz serwis: Odszkodowania

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli osoba prowadząca samochód, nie ma wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.
Zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli osoba prowadząca samochód, nie ma wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama