REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest przypozwanie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przypozwanie pozwala na włączenie do procesu osoby, która będzie zainteresowana jego przebiegiem z powodu ciążącej na niej odpowiedzialności.
Przypozwanie pozwala na włączenie do procesu osoby, która będzie zainteresowana jego przebiegiem z powodu ciążącej na niej odpowiedzialności.

REKLAMA

REKLAMA

Przypozwanie to instytucja procesowa, która pozwala pozwanemu na wezwanie do udziału w procesie osoby trzeciej, wobec której w razie przegranej, przysługiwałyby mu określone roszczenia. Będzie ono konieczne, jeżeli do odpowiedzialności odszkodowawczej zostanie pociągnięty sprawca wypadku.

Jak stanowi art. 84 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego strona, której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej albo przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem, może zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać ją do wzięcia w nim udziału.

REKLAMA

Przypozwanie pozwala na włączenie do procesu osoby, która będzie zainteresowana jego przebiegiem z powodu ciążącej na niej odpowiedzialności. Jednym z powszechniejszych przykładów jest odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy.

Zgodnie z art. 573 Kodeksu cywilnego kupujący przeciwko któremu osoba trzecia dochodzi roszczeń dotyczących rzeczy sprzedanej, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym sprzedawcę i wezwać go do udziału w sprawie. Odbywa się to właśnie za pomocą instytucji przypozwania.

Zobacz: Podróż na Wszystkich Świętych – uważaj na niespodzianki

Przepisy Kodeksu dotyczące m.in. rękojmi obowiązują jedynie w przypadku sprzedaży do której nie mają zastosowania przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Będzie tak w sytuacji, gdy stronami umowy są osoby prywatne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie powinien postąpić najemca w sytuacji, gdy osoba trzecia rości sobie prawa do przedmiotu najmu (art. 665 Kodeksu cywilnego).

Skutki braku przypozwania

REKLAMA

Samo przypozwanie jest jednak uprawnieniem pozwanego. Może on z niego skorzystać, lecz nie musi. Jednak, gdy tego nie zrobi będzie narażał się na zarzuty ze strony osoby trzeciej, do której będzie kierował roszczenia zwrotne dotyczące niewłaściwej obrony. Dzięki temu sprzedawca, czy też wynajmujący będą starali się zmniejszyć swoją odpowiedzialność.

Jan zakupił od osoby prywatnej samochód. Po jakimś czasie został pozwany przez inną osobę, która twierdziła, że wcześniej zawarła ze sprzedawcą umowę odnośnie samochodu i jest jego właścicielem. W takiej sytuacji Jan powinien przypozwać sprzedawcę, który jest odpowiedzialny względem niego z tytułu rękojmi za wady prawne.

Ubezpieczenie OC

W niektórych sytuacjach przypozwanie jest obowiązkowe. Dzieje się tak w postępowaniu sądowym o naprawienie szkody objętej ubezpieczeniem obowiązkowym niezbędne jest przypozwanie zakładu ubezpieczeń (art. 20 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Oznacza to, że jeżeli poszkodowany w wypadku pozywa nie bezpośrednio zakład ubezpieczeniowy (a taką możliwość daje mu art. 19 ust. 1), lecz sprawcę, wtedy też przypozwanie zakładu ubezpieczeń będzie obligatoryjne.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296).

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 97, poz. 802)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA