Powypadkowe badania techniczne
REKLAMA
REKLAMA
Nie daj się zwieść, badanie techniczne uznawane jest, jako normalne następstwo szkody i jego koszty pokrywa ubezpieczyciel zarówno w ramach polisy AC, jak i OC sprawcy. Jako właściciel pojazdu poinformuj firmę ubezpieczeniową o przeprowadzaniu takiego dodatkowego badania technicznego.
REKLAMA
Co więcej, możesz zgłaszać roszczenie w ramach:
• obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC),
• dobrowolnego ubezpieczenia auto casco (AC).
Jeśli dodatkowe badanie techniczne jest wykonywane dlatego, że samochód został naprawiony po wypadku, a odpowiedzialność jest po stronie zakład ubezpieczeń, w którym masz kupione ubezpieczenie OC lub AC, zakres takiego badania obejmuje:
• sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych związanych z dokonaną naprawą oraz
• badanie, w którego zakres wchodzi również badanie okresowe.
Zobacz: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, naprawienie szkody obejmuje - w granicach normalnego związku przyczynowego:
• straty, które poszkodowany poniósł,
• korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
REKLAMA
Koszty, które w takiej sytuacji poniosłeś płacąc za dodatkowe badanie techniczne, stanowią uszczerbek majątkowy, który powoduje zmniejszenie Twojego, nazwijmy to - stanu posiadania. Stąd też przysługuje Ci pełny zwrot kwoty, którą musiałeś wydać na badania techniczne, w związku z wypadkiem komunikacyjnym, który miał miejsce.
Warto wiedzieć, że wykonanie w trakcie badań powypadkowych sprawdzenia auta, w zakres którego wchodzi to, co nazywamy okresowym badaniem pojazdu, nie przesuwa terminu ważności badania okresowego wpisanego w dowodzie rejestracyjnym.
Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest zwrócić Ci koszty powypadkowego badania, zarówno w ramach umowy ubezpieczenia OC, jak i AC.
Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne
Na ubezpieczycielu ciąży obowiązek pokrycia pełnego kosztu badania powypadkowego, wskazanego w art. 81 ust. 8 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a w przypadku ubezpieczenia OC – także innych badań powypadkowych określonych w art. 81 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostających w granicach normalnego związku przyczynowego ze zdarzeniem wywołującym obowiązek odszkodowawczy.
Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA