REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Ubezpieczeniu mogą podlegać także roboty budowlane (w tym remonty) i wykończenia wnętrz według wartości ustalonej na podstawie kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę.
Ubezpieczeniu mogą podlegać także roboty budowlane (w tym remonty) i wykończenia wnętrz według wartości ustalonej na podstawie kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Firmy ubezpieczające są w stanie dopasować umowę do potrzeb przedsiębiorcy, a więc obejmą ubezpieczeniem praktycznie każde mienie, jeżeli według przedsiębiorcy jest to konieczne. Do takiego mienia w szczególności należy wyposażenie przedsiębiorstwa, a więc np. budynki, budowle, maszyny oraz urządzenia.

REKLAMA

Nie tylko jednak tego typu przedmioty mogą być objęte umową ubezpieczenia. Ubezpieczeniu może podlegać także mienie zaliczane do rzeczowych aktywów obrotowych, takie jak np. materiały nabyte w celu właściwego wykonywania danej działalności gospodarczej, np.: opakowania, czy materiały eksploatacyjne.

Przedsiębiorca może także ubezpieczyć półprodukty, surowce oraz produkty gotowe, zdatne do sprzedaży lub będące w toku produkcji, ale także towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, a także części zamienne i zapasowe.

Przeczytaj również: Czego oprócz odszkodowania może domagać się poszkodowany?

Przedmiotem umowy ubezpieczenia mogą być także krajowe i zagraniczne znaki pieniężne (gotówka), i inne dokumenty zastępujące w obrocie gotówkę (czeki, weksle) oraz złoto, srebro, a także platyna i inne metale z grupy platynowców oraz wyroby ze wszystkich wymienionych wcześniej metali, kamienie szlachetne i perły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczeniu mogą podlegać także roboty budowlane (w tym remonty) i wykończenia wnętrz według wartości ustalonej na podstawie kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

REKLAMA

Przedsiębiorca może także ubezpieczyć budynki i pomieszczenia, które nie stanowią jego własności, ale służą do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz mienie znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze. W umowie tego typu może zostać zastrzeżona konieczność ubezpieczenia mienia objętego przez przedsiębiorcę w posiadanie.

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników może ubezpieczyć ich mienie ruchome, które mają przy sobie w trakcie wykonywania pracy (np. odzież) z wyłączeniem jednak wartości pieniężnych, pojazdów mechanicznych oraz wszelkiego rodzaju dokumentów. Przedsiębiorca, który ma do czynienia z mieniem osób trzecich na podstawie umowy w celu wykonania np. usługi naprawy, remontu, sprzedaży, przechowania lub w innym podobnym celu zgodnym z zaleceniem właściciela może również objąć to mienie umową ubezpieczenia, bądź dobrowolnie, bądź na wniosek właściciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

REKLAMA