| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Firmy ubezpieczające są w stanie dopasować umowę do potrzeb przedsiębiorcy, a więc obejmą ubezpieczeniem praktycznie każde mienie, jeżeli według przedsiębiorcy jest to konieczne. Do takiego mienia w szczególności należy wyposażenie przedsiębiorstwa, a więc np. budynki, budowle, maszyny oraz urządzenia.

Nie tylko jednak tego typu przedmioty mogą być objęte umową ubezpieczenia. Ubezpieczeniu może podlegać także mienie zaliczane do rzeczowych aktywów obrotowych, takie jak np. materiały nabyte w celu właściwego wykonywania danej działalności gospodarczej, np.: opakowania, czy materiały eksploatacyjne.

Przedsiębiorca może także ubezpieczyć półprodukty, surowce oraz produkty gotowe, zdatne do sprzedaży lub będące w toku produkcji, ale także towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, a także części zamienne i zapasowe.

Przeczytaj również: Czego oprócz odszkodowania może domagać się poszkodowany?

Przedmiotem umowy ubezpieczenia mogą być także krajowe i zagraniczne znaki pieniężne (gotówka), i inne dokumenty zastępujące w obrocie gotówkę (czeki, weksle) oraz złoto, srebro, a także platyna i inne metale z grupy platynowców oraz wyroby ze wszystkich wymienionych wcześniej metali, kamienie szlachetne i perły.

Ubezpieczeniu mogą podlegać także roboty budowlane (w tym remonty) i wykończenia wnętrz według wartości ustalonej na podstawie kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Przedsiębiorca może także ubezpieczyć budynki i pomieszczenia, które nie stanowią jego własności, ale służą do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz mienie znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze. W umowie tego typu może zostać zastrzeżona konieczność ubezpieczenia mienia objętego przez przedsiębiorcę w posiadanie.

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników może ubezpieczyć ich mienie ruchome, które mają przy sobie w trakcie wykonywania pracy (np. odzież) z wyłączeniem jednak wartości pieniężnych, pojazdów mechanicznych oraz wszelkiego rodzaju dokumentów. Przedsiębiorca, który ma do czynienia z mieniem osób trzecich na podstawie umowy w celu wykonania np. usługi naprawy, remontu, sprzedaży, przechowania lub w innym podobnym celu zgodnym z zaleceniem właściciela może również objąć to mienie umową ubezpieczenia, bądź dobrowolnie, bądź na wniosek właściciela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »