Jak zgłosić szkodę zalaniową?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli takowe ubezpieczenie posiadamy w momencie szkody należy przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) gdzie jest wykazane postępowanie w momencie zaistnienia szkody. Jeżeli nie posiadamy OWU możemy zajrzeć na stronę internetową danego Zakładu Ubezpieczeń tam OWU na pewno będą do pobrania lub przeczytać o postępowaniu w zaistniałej szkodzie zalaniowej.
REKLAMA
Postępowanie w razie szkody
W przypadku powstania szkody wskutek zalania na terytorium Polski, Poszkodowany powinien w terminie 3 dni roboczych powiadomić o tym Towarzystwo na określonym druku zgłoszenia szkody.
Zgłoszenie szkody należy wypełnić szczegółowo, nie pomijając żadnej rubryki. W przypadku braku szczegółowej wiedzy dotyczącej którejkolwiek z rubryk, nie powinna ona pozostać niewypełniona. Należy wtedy wpisać - zgodnie z prawdą - "nie wiem", "nie było", "nie znam", itp.
Zobacz: Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?
Równie ważne jak podanie danych osobowych i adresowych poszkodowanego jest dokonanie w zgłoszeniu szkody dokładnego opisu przebiegu zdarzenia i podania przyczyny powstania szkody oraz kto był jej sprawcą.
W przypadku powiadomienia Administracji budynku, Policji, Straży Pożarnej lub innej instytucji, należy wskazać nazwę i adres jednostki, w której dokonano zgłoszenia zdarzenia.
Jeśli istnieli bezpośredni świadkowie zdarzenia, w zgłoszeniu szkody należy podać ich dane osobowe i adresowe.
Zobacz: Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta?
REKLAMA
Do zgłoszenia szkody należy dołączyć kserokopię niżej wymienionych dokumentów:
• potwierdzenia wpłaty składki ubezpieczeniowej jeżeli była rozłożona na raty,
• własna polisa ubezpieczenia,
• dokument potwierdzający własność zniszczonego mienia np. akt notarialny,
• spis zniszczonego mienia w przypadku urządzeń i wyposażenia z określeniem ich wartości i roku nabycia lub dokumenty potwierdzające pochodzenie i nabycie mienia,
• w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego,
• potwierdzenie zalania lokalu/obiektu przez administratora lokalu/budynku wraz z podaniem przyczyny szkody
• potwierdzenie zalania lokalu/obiektu przez sprawcę zalania (osobę fizyczną) wraz z podaniem przyczyny szkody
Oględziny zniszczonego mienia - z udziałem poszkodowanego lub jego przedstawiciela oraz Administratora lokalu/budynku - zostaną przeprowadzone z reguły nie później niż w terminie 7 dni od daty otrzymania zgłoszenia szkody.
Zobacz serwis: Prawo autorskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.