REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przepisy ustalają domniemanie winy w nadzorze osoby, która zwierze chowa lub się nim posługuje.
Przepisy ustalają domniemanie winy w nadzorze osoby, która zwierze chowa lub się nim posługuje.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą przewidzianą przez Kodeks cywilny w art. 431 § 1 za szkody wyrządzone przez zwierzęta ponosi odpowiedzialność ten, kto je chowa lub się nimi posługuje. O kim jest mowa w tym przepisie? Co w przypadku gdy szkodę wyrządzi dzikie zwierzę?

Co do zasady w każdym przypadku za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta odpowiedzialność ponosi ten kto zwierze chowa lub się nim zajmuje. Do katalogu takich osób zaliczyć można:

REKLAMA

  • osoby, które przez dłuższy czas sprawują pieczę na zwierzęciem tj. dostarczają mu utrzymania i schronienia, nawet gdy powierzyły opiekę nad zwierzęciem np. domownikowi (w przypadku zwierząt domowych);
  • osoby sprawujące pieczę nad zwierzętami w zwierzyńcach, ogrodach zoologicznych, cyrkach czy też fermach hodowlanych;
  • osoby, które dorywczo posługują się zwierzęciem dla własnego celu.

Przepisy ustalają domniemanie winy w nadzorze osoby, która zwierze chowa lub się nim posługuje. Taka osoba będzie ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę niezależnie od tego czy zwierzę było było pod jej nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba, że wykaże iż nie ponosi winy. Jednak nawet gdy okaże się, iż osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, gdy wymagają tego zasady współżycia społecznego (szczególnie gdy odpowiedzialność taka jest uzasadniona z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby)

Zobacz także: Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem?

W praktyce znacznie częściej zdarza się, że szkoda wyrządzają zwierzęta dzikie tj. te, które żyją w stanie wolnym, a w tym przypadku wyżej wskazana zasada odpowiedzialności nie znajdzie zastosowania. W tym przypadku odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta żyjące w stanie wolnym reguluje ustawa z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. 2005 Nr 127, poz. 1066).

Kto zatem będzie odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez zwierzęta żyjące w stanie wolnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich – będą odpowiadać za szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele, sarny w uprawach i płodach rolnych;
  • Skarb Państwa – poniesie odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną.

Za szkody niektórych zwierząt wyrządzone np. w gospodarstwach rolnych również będzie odpowiadał Skarb Państwa.

Polecamy serwis: Spółki

Zgodnie z ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 96, poz.880 ze zm.) Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność (jedynie za straty):

  • wyrządzone w uprawach, płodach rolnych lub gospodarstwie leśnym przez żubry;
  • szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich spowodowane przez wilki i rysie;
  • za szkody w pasiekach a także pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz uprawach rolnych wyrządzone przez niedźwiedzie;
  • szkody wyrządzone w gospodarstwach rolnych, leśnych lub rybackich jeżeli powstały na skutek działania bobrów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA