Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?
REKLAMA
REKLAMA
Art. 429 Kodeksu cywilnego stanowi, że kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.
REKLAMA
Kiedy osoba powierzająca wykonanie czynności osobie trzeciej zostanie zwolniona z odpowiedzialności za wyrządzone przez osobę trzecią szkody przy wykonywaniu zleconych czynności?
- jeżeli wykaże, że nie ponosi winy w wyborze albo
- jeżeli powierzy wykonanie czynności osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi – podmiotom profesjonalnym, wyspecjalizowanym w wykonywaniu zleconej czynności.
Firma A zarządzająca nieruchomością X zleciła czynności sprzątania podwórka wyspecjalizowanej firmie B sprzątającej zawodowo. Firma sprzątająca pod nadzorem zarządcy rozpoczęła zlecone jej czynności. Podczas czynności wykonywanych przez firmę sprzątającą maszyna czyszcząca zahaczający o zaparkowany samochód uszkodziła samochód i przewożone w nim materiały. Kto odpowiada za powstałe szkody? Zlecający czynność przedsiębiorstwu, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem tych czynności nie poniesie odpowiedzialności za szkody wyrządzone przy wykonywaniu tej czynności.
Zobacz także: Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?
W wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilnego z dnia 5 sierpnia 2005 r. (II CK 595/2004) zwrócono uwagę, że kto na zlecenie właściciela lub zarządcy nieruchomości zobowiązał się do sprzątania posesji, odpowiada za skutki upadku na oblodzonym chodniku. Przy czym należy dokonać precyzyjnych ustaleń i wykładni umowy zawartej z zarządcą nieruchomości a także jednoznacznie przesądzić, czy działalność zleceniobiorcy jest zawodowym wykonawstwem, także w zakresie usuwania sutków zimy do jakich zobowiązani są właściciele posesji.
Polecamy serwis: Spółki
Mimo, iż na podstawie art. 429 Kodeksu cywilnego powierzający wykonanie czynności profesjonaliści może zostać zwolniony od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez ten podmiot przy wykonywaniu czynności powierzonej, to zasada ta może ulec modyfikacji, jeżeli sam zlecający dopuścił się się zaniedbań (zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 2003 r. II CKN 1466/2000 skuteczne powierzenie czynności osobie trzeciej, które na podstawie art. 429 kc zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.