reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Możesz żądać naprawienia szkody, jeżeli doznałeś uszczerbku na skutek wydania ustawy czy rozporządzenia. Jednak, aby móc skutecznie wystąpić na drogę sądową z takim roszczeniem w pierwszej kolejności trzeba uzyskać stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Na podstawie art. 417(1) § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

Roszczeń odszkodowawczych za szkodę powstałą na skutek wydania aktu normatywnego czyli:

  • ustawy;
  • ratyfikowanej umowy międzynarodowej;
  • rozporządzenia;
  • aktu prawa miejscowego;

można domagać się na drodze postępowania cywilnego przed sądem powszechnym, ale dopiero po uzyskaniu w innym postępowaniu sądowym stwierdzenia, iż akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

W jaki sposób można uzyskać stwierdzenie, że dany akt normatywny jest niezgodny z prawem?

W systemie prawa polskiego przewidziane zostały sądy oraz trybunał w celu stwierdzenia niezgodności danego aktu normatywnego z aktem wyższego rzędu. W zależności od charakteru aktu normatywnego (czy jest to akt prawa miejscowego czy akt prawny powszechnie obowiązujący), kompetentnymi do stwierdzenie nieważności danego aktu normatywnego będą:

  • Trybunał Konstytucyjny (Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach: zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami).
  • Naczelny Sąd Administracyjny (Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują, w zakresie określonym w ustawie, kontrolę działalności administracji publicznej. Kontrola ta obejmuje również orzekanie o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego i aktów normatywnych terenowych organów administracji rządowej).
  • sądy administracyjne (sprawują kontrolę działalności administracji obejmującą orzekanie w sprawach skarg na akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej).

Porównaj: Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez władzę publiczną?

Od kogo można domagać się naprawienia szkody, po uzyskaniu orzeczenia stwierdzającego niezgodność z prawem aktu normatywnego?

Obowiązek naprawienia szkody dotyczyć może:

  • Skarbu Państwa (gdy szkoda wyrządzona została bezprawną ustawą lub umową międzynarodową - pozwać należy ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, a jeżeli szkoda wyrządzona została przez bezprawne rozporządzenie – pozywamy organ, który wydał to rozporządzenie) lub
  • jednostek samorządu terytorialnego.
reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W systemie prawa polskiego przewidziane zostały sądy oraz trybunał w celu stwierdzenia niezgodności danego aktu normatywnego z aktem wyższego rzędu.
W systemie prawa polskiego przewidziane zostały sądy oraz trybunał w celu stwierdzenia niezgodności danego aktu normatywnego z aktem wyższego rzędu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama