reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Kiedy można dochodzić naprawienia szkody?

  • jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie niezgodnego z prawem aktu indywidualnego np. prawomocnego orzeczenia sądu, ostatecznej decyzji administracyjnej;
  • gdy orzeczenie sądu jest już prawomocne, a decyzja ostateczna;
  • jeżeli we właściwym postępowaniu została stwierdzona niezgodność z prawem orzeczenia/decyzji lub gdy 
  • wydanie aktu indywidualnego nastąpiło na podstawie bezprawnego aktu normatywnego

Porównaj: Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez organ osoby prawnej?

Jak uzyskać stwierdzenie, że orzeczenie/decyzja sądu wydane zostało niezgodnie z prawem?

  • w przypadku orzeczenia – należy wnieść skargę uregulowaną w przepisach art. 4241-42412 Kodeksu postępowania cywilnego nazwaną skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu (w wyjątkowych okolicznościach gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego, wolności konstytucyjnych albo praw człowieka i obywatela, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu można wnieść także od orzeczeń sądu pierwszej instancji). Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie do dwóch lat od jego uprawomocnienia. Niezgodność z prawem stwierdza Sąd Najwyższy.
  • w przypadku decyzji administracyjnych – orzekanie o bezprawności decyzji leży w kompetencji sądów administracyjnych.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Kiedy istnieje szansa stwierdzenia, że orzeczenie zostało wydane niezgodnie z prawem?

Z pewnością za orzeczenie wydane niezgodnie z prawem mogą zostać uznane orzeczenia niewątpliwie sprzeczne z zasadniczymi i niepodlegającymi różnej wykładni przepisami, a także z ogólnie przyjętymi standardami rozstrzygnięć albo wydane w wyniku szczególnie rażąco błędnej wykładni lub niewłaściwego zastosowania prawa (wyrok SN z 7 lipca 2006 r., I CNP 33/06, OSNC 2007, nr 2, poz. 35).

Nie jest możliwe wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu w przypadku gdy od tego samego orzeczenia wniesiono skargę kasacyjną.

Ustalenie, że prawomocne orzeczenie sądu albo ostateczna decyzja administracyjna jest niezgodne z prawem ze względu na wadliwość podstawy prawnej następuje przed Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym lub innymi sądami administracyjnymi.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie jest możliwe wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu w przypadku gdy od tego samego orzeczenia wniesiono skargę kasacyjną.
Nie jest możliwe wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu w przypadku gdy od tego samego orzeczenia wniesiono skargę kasacyjną.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama