reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Co obejmuje odszkodowanie?

Co obejmuje odszkodowanie?

Zgodnie z przyjętą w polskim systemie prawnym zasadą wyrażoną w art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W konsekwencji naprawienie szkody obejmuje jedynie starty, jakie poniósł poszkodowany a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono zgodnie z regułą tzw. pełnej szkody. Jednak nie zawsze musi tak być.

Co do zasady powstanie obowiązku naprawienia szkody uzależnione jest od zaistnienia trzech przesłanek:

  • zdarzenia, z którym na określonych zasadach normy prawne wiążą obowiązek naprawienia szkody przez dłużnika;
  • powstania szkody; 
  • istnienia związku przyczynowego, pozwalający ustalić, że zdarzenie jest przyczyną szkody.

Kto musi udowodnić szkodę?

Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym. W zakresie wykazania przez poszkodowanego związku przyczynowego między szkodą a działaniem zobowiązanego do jej naprawienia, zarówno orzecznictwo jak i doktryna przyjmują, że wystarczające jest gdy poszkodowany udowodni jedynie bardzo wysoki stopień prawdopodobieństwa, że zdarzenie i szkoda pozostają w adekwatnym związku przyczynowym (wyrok SN z 4 listopada 2005 r., V CK 182/05; wyrok SA w Poznaniu z 17 stycznia 2006 r., I ACa 1983/04; wyrok SA w Poznaniu z 23 listopada 2006 r.).

Porównaj: Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Naprawienie szkody obejmuje:

  • straty, które poszkodowany poniósł (gdy nastąpiło zmniejszenie aktywów lub zwiększenie pasywów poszkodowanego przez co powstał rzeczywisty uszczerbek w majątku poszkodowanego, za co odpowiada określony podmiot), oraz
  • korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (to ta część majątku poszkodowanego, o którą się jego aktywa nie powiększyły lub pasywa nie zmniejszyły, co nastąpiło by, gdyby nie zdarzenie powodujące szkodę, za które ponosi odpowiedzialność określony podmiot, np. utrata spodziewanego zysku z zamierzonych umów handlowych, utrata korzyści z władania rzeczą).

Polecamy serwis: Windykacja

Co jest szkodą?

Pod pojęciem szkody należy rozumieć doznany uszczerbek w prawnie chronionych dobrach poszkodowanego. Przy czym pamiętać należy, że zgodnie z art. 361 § 2 odszkodowanie określone w ten sposób należy się, pod warunkiem braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy w tym zakresie. Jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej, przez szkodę należy rozumieć zarówno uszczerbek w dobrach o wartości majątkowej (szkoda majątkowa), jak i doznany uszczerbek o charakterze niemajątkowym – zwany szkodą niemajątkową - polegający na ujemnych doznaniach oraz cierpieniach fizycznych i psychicznych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.
Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama