REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co obejmuje odszkodowanie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.
Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przyjętą w polskim systemie prawnym zasadą wyrażoną w art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W konsekwencji naprawienie szkody obejmuje jedynie starty, jakie poniósł poszkodowany a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono zgodnie z regułą tzw. pełnej szkody. Jednak nie zawsze musi tak być.

Co do zasady powstanie obowiązku naprawienia szkody uzależnione jest od zaistnienia trzech przesłanek:

REKLAMA

 • zdarzenia, z którym na określonych zasadach normy prawne wiążą obowiązek naprawienia szkody przez dłużnika;
 • powstania szkody; 
 • istnienia związku przyczynowego, pozwalający ustalić, że zdarzenie jest przyczyną szkody.

Kto musi udowodnić szkodę?

Co do zasady ciężar dowodu wykazania istnienia powyższych przesłanek spoczywa na poszkodowanym. W zakresie wykazania przez poszkodowanego związku przyczynowego między szkodą a działaniem zobowiązanego do jej naprawienia, zarówno orzecznictwo jak i doktryna przyjmują, że wystarczające jest gdy poszkodowany udowodni jedynie bardzo wysoki stopień prawdopodobieństwa, że zdarzenie i szkoda pozostają w adekwatnym związku przyczynowym (wyrok SN z 4 listopada 2005 r., V CK 182/05; wyrok SA w Poznaniu z 17 stycznia 2006 r., I ACa 1983/04; wyrok SA w Poznaniu z 23 listopada 2006 r.).

Porównaj: Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Naprawienie szkody obejmuje:

 • straty, które poszkodowany poniósł (gdy nastąpiło zmniejszenie aktywów lub zwiększenie pasywów poszkodowanego przez co powstał rzeczywisty uszczerbek w majątku poszkodowanego, za co odpowiada określony podmiot), oraz
 • korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (to ta część majątku poszkodowanego, o którą się jego aktywa nie powiększyły lub pasywa nie zmniejszyły, co nastąpiło by, gdyby nie zdarzenie powodujące szkodę, za które ponosi odpowiedzialność określony podmiot, np. utrata spodziewanego zysku z zamierzonych umów handlowych, utrata korzyści z władania rzeczą).

Polecamy serwis: Windykacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jest szkodą?

Pod pojęciem szkody należy rozumieć doznany uszczerbek w prawnie chronionych dobrach poszkodowanego. Przy czym pamiętać należy, że zgodnie z art. 361 § 2 odszkodowanie określone w ten sposób należy się, pod warunkiem braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy w tym zakresie. Jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej, przez szkodę należy rozumieć zarówno uszczerbek w dobrach o wartości majątkowej (szkoda majątkowa), jak i doznany uszczerbek o charakterze niemajątkowym – zwany szkodą niemajątkową - polegający na ujemnych doznaniach oraz cierpieniach fizycznych i psychicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA