reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Musisz wiedzieć, że bezpodstawne wzbogacenie stanowi jedno ze źródeł odpowiedzialności cywilnej. Uzyskanie korzyści majątkowych bez uzasadnienia prawnego rodzi zobowiązanie, określane właśnie zobowiązaniem z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają na osobę, która bez podstawy prawnej uzyskała korzyść majątkową obowiązki:

  • wydania uzyskanych z tego tytułu korzyści majtkowych w naturze, a gdyby to nie było możliwe
  • zwrotu wartości uzyskanych korzyści majątkowych.

Porównaj: Co obejmuje odszkodowanie?

Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków. W każdym przypadku korzyść majątkowa musi wiązać się i wynikać ze zubożenia drugiego podmiotu. Należy pamiętać, że zubożenie też musi polegać na zubożeniu majątkowym. Pomiędzy faktem uzyskania przez jedną osobę korzyść majątkowej a zubożenia drugiej osoby musi także wystąpić związek przyczynowy. Taki związek przyczynowy może wynikać oczywiście z działania wzbogaconego, ale również i może być następstwem działań samego zubożonego, osoby trzeciej lub też może wynikać ze zdarzeń nie będących działaniem ludzkim.

Bezpodstawne wzbogacenie w każdym przypadku musi nastąpić bez podstawy prawnej, czyli bez umowy, czynności prawnej, decyzji administracyjnej czy też określonego zdarzenia określonego w przepisach prawa.

Co gdy wzbogacony rozporządził korzyścią majątkowa?

Jeżeli ten, kto uzyskał korzyść majtkową (przy spełnieniu przesłanek koniecznych do uznania, że zdarzenie to stanowiło bezpodstawne wzbogacenie) rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę.

Polecamy serwis: Windykacja

Kiedy obowiązek wydania korzyści wygasa?

Obowiązek bezpodstawnie wzbogaconego do wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa w przypadku gdy:

  • ten kto korzyść uzyskał zużyje ją, lub
  • ten kto korzyść uzyskał utraci ja w taki sposób, że nie jest już wzbogacony chyba, że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Osobnym przypadkiem bezpodstawnego wzbogacenia, który został uregulowany w szczególny sposób jest obowiązek wydania korzyści lub zwrotu wartości świadczenia nienależnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków.
Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama