REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków.
Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków.

REKLAMA

REKLAMA

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Musisz wiedzieć, że bezpodstawne wzbogacenie stanowi jedno ze źródeł odpowiedzialności cywilnej. Uzyskanie korzyści majątkowych bez uzasadnienia prawnego rodzi zobowiązanie, określane właśnie zobowiązaniem z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają na osobę, która bez podstawy prawnej uzyskała korzyść majątkową obowiązki:

REKLAMA

  • wydania uzyskanych z tego tytułu korzyści majtkowych w naturze, a gdyby to nie było możliwe
  • zwrotu wartości uzyskanych korzyści majątkowych.

Porównaj: Co obejmuje odszkodowanie?

REKLAMA

Korzyść majątkowa może polegać na zwiększeniu aktywów majątku, ale również na zmniejszeniu pasywów tego majątku czy też na zaoszczędzeniu wydatków. W każdym przypadku korzyść majątkowa musi wiązać się i wynikać ze zubożenia drugiego podmiotu. Należy pamiętać, że zubożenie też musi polegać na zubożeniu majątkowym. Pomiędzy faktem uzyskania przez jedną osobę korzyść majątkowej a zubożenia drugiej osoby musi także wystąpić związek przyczynowy. Taki związek przyczynowy może wynikać oczywiście z działania wzbogaconego, ale również i może być następstwem działań samego zubożonego, osoby trzeciej lub też może wynikać ze zdarzeń nie będących działaniem ludzkim.

Bezpodstawne wzbogacenie w każdym przypadku musi nastąpić bez podstawy prawnej, czyli bez umowy, czynności prawnej, decyzji administracyjnej czy też określonego zdarzenia określonego w przepisach prawa.

Co gdy wzbogacony rozporządził korzyścią majątkowa?

Jeżeli ten, kto uzyskał korzyść majtkową (przy spełnieniu przesłanek koniecznych do uznania, że zdarzenie to stanowiło bezpodstawne wzbogacenie) rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Windykacja

Kiedy obowiązek wydania korzyści wygasa?

Obowiązek bezpodstawnie wzbogaconego do wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa w przypadku gdy:

  • ten kto korzyść uzyskał zużyje ją, lub
  • ten kto korzyść uzyskał utraci ja w taki sposób, że nie jest już wzbogacony chyba, że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Osobnym przypadkiem bezpodstawnego wzbogacenia, który został uregulowany w szczególny sposób jest obowiązek wydania korzyści lub zwrotu wartości świadczenia nienależnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA