Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu
REKLAMA
REKLAMA
Umowa partnerska w ramach RPO WM
REKLAMA
W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w określonych przypadkach istnieje możliwość zawarcia umowy partnerskiej lub porozumienia. Zapisy takiej umowy lub porozumienia powinny jasno definiować rolę partnerów w projekcie, wzajemne zobowiązania stron oraz odpowiedzialność wobec Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która pełni w tym przypadku rolę dysponenta środków unijnych. Ponadto postanowienia umowy lub porozumienia powinny umożliwiać przekazywanie środków finansowych na konta poszczególnych partnerów zaangażowanych w realizację projektu.
REKLAMA
Kopia umowy partnerskiej lub porozumienia powinna zostać załączona przez wnioskodawcę na etapie aplikowania o środki unijne tj. podczas składania dokumentacji aplikacyjnej do MJWPU w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie. Kopia ta powinna zostać poświadczona z oryginałem umowy lub porozumienia.
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Struktura umowy partnerskiej
Umowa zawierana przez partnerów na potrzeby przygotowania i realizacji projektu unijnego powinna uwzględniać następujące elementy:
- strony umowy,
- przedmiot umowy,
W umowie powinien znaleźć się krótki opis przedmiotu umowy, wskazanie tytułu projektu zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, nazwa i numer projektu oraz działania, w ramach, którego projekt jest realizowany oraz okres przygotowania, realizacji i wdrożenia projektu.
- zakres współpracy (planowanych prac), które będą realizowane w ramach partnerskiego projektu,
Postanowienia umowy powinny jasno określać rolę poszczególnych partnerów tzn. wskazywać lidera projektu (partnera wiodącego) oraz zakres praw i obowiązków oraz pozycje lidera i pozostałych partnerów.
- finansowanie partnerskiego projektu,
W umowie powinny zostać podane koszty projektu z uwzględnieniem kosztów kwalifikowanych oraz wnioskowanej kwoty dofinansowania z Unii Europejskiej. Ponadto powinny zostać określone zasady rozliczania płatności a także wskazane numery kont na które będą przelewane środki w ramach finansowania projektu.
- własność majątku, która powstanie w wyniku realizacji projektu partnerskiego,
W umowie powinno zawierać się również wskazanie czyją własnością będą produkty (maszyny, urządzenia, tabor itd.) uzyskane w trakcie realizacji projektu i kto zgodnie z zapisami unijnych rozporządzeń zagwarantuje trwałość projektu w trakcie i po realizacji projektu.
- zasady archiwizacji dokumentów projektowych,
- inne informacje.
Przeczytaj także: Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza
Prawa i obowiązki lidera projektu
W umowie partnerskiej powinny zostać uregulowane prawa i obowiązki lidera projektu takie jak:
- lider reprezentuje wszystkich partnerów projektu,
- jest stroną umowy o dofinansowanie projektu unijnego i odpowiada przed Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych za jego prawidłową realizację, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym,
- odpowiada za przygotowanie projektu przez wszystkich projektów,
- odpowiada za rozliczenie finansowe i rzeczowe projektu,
- przedstawia wnioski o płatność,
- wnosi zabezpieczenie prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu,
- ponosi odpowiedzialność za działania informacyjno-promocyjne oraz kontrolą projektu.
Polecamy: ABC funduszy unijnych
Prawa i obowiązku partnera projektu
Podobnie jak w przypadku lidera, zakres praw i obowiązków powinien zostać określony również w odniesieniu do każdego partnera uczestniczącego w realizacji projektu.
- partnerzy powinni zabezpieczyć środki na pokrycie wkładu własnego zadania, które realizują w ramach projektu partnerskiego,
- partnerzy odpowiadają za rzetelne i terminowe przekazywanie informacji oraz dokumentacji potrzebnej do rozliczenia projektu,
- partnerzy podobnie jak lider projektu są zobowiązani do złożenia na etapie wnioskowania o dofinansowanie oświadczenia o możliwości zwrotu podatku VAT,
- partnerzy na równi z liderem projektu są zobowiązani na etapie składania wniosku o dofinansowanie do wypełnienie i przekazania oświadczenia, że nie znajdują się w rejestrze podmiotów wykluczonych,
- partnerzy są również zobowiązani do przestrzegania obowiązków dotyczących informacji i promocji projektu.
Dodatkowe informacje dotyczące zasad partnerstwa w projektach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego znajdują się na stronie internetowej: http://www.mazowia.eu/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.