| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Tym razem unijna pomoc jest skierowana na projekty wspierające rozwój powiązań kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorcami a sferą badawczo-rozwojową. Do rozdysponowania podczas obecnego naboru jest kwota ponad 5 mln euro.

Nie zwalnia to jednak potencjalnych wnioskodawców z obowiązku wnikliwego zapoznania się z obowiązującą dokumentacją programową oraz wytycznymi. Konkurs, o którym mowa powyżej prowadzony jest w ramach działania 1.6 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Za organizację konkursu, w tym nabór i ocenę projektów odpowiada Mazowieckia Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

Wnioski przyjmowane są od 30 września br. Konkurs prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że wnioski przyjmowane są do momentu wyczerpania dostępnej alokacji lub zakończenia przez MJWPU. Informacja o planowanym zamknięciu naboru wniosków zostanie umieszczona na stronie internetowej MJWPU, pod adresem: http://rpo.mazowia.eu/

Przeczytaj uważnie: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Zgodnie z dostępnym regulaminem konkursu, o dofinansowanie w ramach działania 1.6 mogą ubiegać się osoby prawne tj. przedsiębiorcy, jednostki naukowe, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe oraz instytucje otoczenia biznesu prowadzące powiązanie kooperacyjne. Wnioskując o przyznanie dotacji musimy pamiętać, że minimum 50%, ale nie mniej niż 5 podmiotów funkcjonujących w ramach klastra musi posiadać siedzibę na terenie województwa mazowieckiego.

Przeczytaj również:

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Generalnie dofinansowanie w ramach działania 1.6 jest przeznaczone na projekty dotyczące wspierania powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym w zakresie m.in.:

  • tworzenia i rozwoju klastrów o charakterze regionalnym,
  • doradztwa z zakresu opracowania planów rozwoju klastra, 
  • wspierania działalności podmiotów prowadzących klaster, 
  • działań promocyjnych klastra w celu pozyskania nowych przedsiębiorstw do udziału w klastrze,
  • wdrażania i komercjalizacji technologii i produktów innowacyjnych.

Klaster (powiązanie kooperacyjne) - znajdujące się w geograficznym sąsiedztwie skupisko podobnych firm i powiązanych z nimi instytucji, które zapewniają wyspecjalizowane umiejętności, informacje, kapitał i infrastrukturę. Przedsiębiorstwa te korzystają z podobnych nakładów, technologii albo innych powiązań zaopatrzeniowych. Celem kastra jest stymulowanie działalności innowacyjnej poprzez promowanie intensywnych kontaktów, korzystanie ze wspólnego zaplecza technologicznego, wymianę wiedzy i doświadczeń, przyczynianie się do transferu technologii, tworzenia sieci powiązań oraz rozpowszechniania informacji wśród przedsiębiorców wchodzących w skład tego zgrupowania.

Polecamy serwis Regiony

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

Maksymalny udział dofinansowania w projektach, w których nie występuje pomoc publiczna wynosi 85% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną i pomocą de minimis, maksymalna wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50% wydatków kwalifikowalnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »