| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy mogą skorzystać z pomocy w finansowaniu obowiązkowych składek ZUS przez PFRON.

Warunki udzielania pomocy

Po pierwsze osoba niepełnosprawna musi prowadzić działalność, zgodną z zakresem definicji zawartej w ustawie z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.Warunkiem koniecznym jest, aby była to działalność podjęta po raz pierwszy.

Po drugie, konieczne jest złożenie wniosku na formularzu ZUS ZUA w oddziale ZUS, w którym wpisuje kod tytułu ubezpieczeń 05 06 XY. Ostatnie dwie cyfry to ustalone bądź nie prawo do emerytury bądź renty (X)  i  stopień niepełnosprawności (Y).

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stawki i zasady finansowania

Osobom niepełnosprawnym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych finansuje:

  • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 60 % kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa

Natomiast stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne są takie same jak dla innych grup zawodowych, tj.:

  • 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne
  • 8% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe
  • 2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenia chorobowe
  • Od 1 stycznia 2003 r. składka na ubezpieczenie wypadkowe podlega różnicowaniu. Zasady różnicowania stopy procentowej tej składki określa ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009r. nr 167, poz. 1322) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy... (Dz.U.2013.878 j.t.)

Wysokość podstawy wymiaru zmienia się o czym ZUS informuje w swoich komunikatach, na stronie www.zus.pl

Składki są finansowane przez PFRON przez rok, za każdy miesiąc wyłącznie na wniosek osoby niepełnosprawnej składany łącznie z deklaracją rozliczeniową tych składek. Po roku można złożyć wniosek o objęcie finansowanie na kolejne okresy roczne.

Trzeba pamiętać, że finansowanie składek nie dotyczy absolwentów, którzy na swój wniosek podlegają zwolnieniu z obowiązku ich opłacania.

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej i nie przysługuje do składek w części finansowanych ze środków publicznych

Składki ZUS 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »