reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy mogą skorzystać z pomocy w finansowaniu obowiązkowych składek ZUS przez PFRON.

Warunki udzielania pomocy

Po pierwsze osoba niepełnosprawna musi prowadzić działalność, zgodną z zakresem definicji zawartej w ustawie z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.Warunkiem koniecznym jest, aby była to działalność podjęta po raz pierwszy.

Po drugie, konieczne jest złożenie wniosku na formularzu ZUS ZUA w oddziale ZUS, w którym wpisuje kod tytułu ubezpieczeń 05 06 XY. Ostatnie dwie cyfry to ustalone bądź nie prawo do emerytury bądź renty (X)  i  stopień niepełnosprawności (Y).

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stawki i zasady finansowania

Osobom niepełnosprawnym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych finansuje:

  • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 60 % kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa

Natomiast stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne są takie same jak dla innych grup zawodowych, tj.:

  • 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne
  • 8% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe
  • 2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenia chorobowe
  • Od 1 stycznia 2003 r. składka na ubezpieczenie wypadkowe podlega różnicowaniu. Zasady różnicowania stopy procentowej tej składki określa ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009r. nr 167, poz. 1322) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy... (Dz.U.2013.878 j.t.)

Wysokość podstawy wymiaru zmienia się o czym ZUS informuje w swoich komunikatach, na stronie www.zus.pl

Składki są finansowane przez PFRON przez rok, za każdy miesiąc wyłącznie na wniosek osoby niepełnosprawnej składany łącznie z deklaracją rozliczeniową tych składek. Po roku można złożyć wniosek o objęcie finansowanie na kolejne okresy roczne.

Trzeba pamiętać, że finansowanie składek nie dotyczy absolwentów, którzy na swój wniosek podlegają zwolnieniu z obowiązku ich opłacania.

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej i nie przysługuje do składek w części finansowanych ze środków publicznych

Składki ZUS 2015 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama