REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach

Redakcja serwisu Biznes
niepełnosprawny pracownik, czas pracy niepełnosprawnych
niepełnosprawny pracownik, czas pracy niepełnosprawnych

REKLAMA

REKLAMA

13 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy wobec osób niepełnosprawnych od konieczności uzyskania zaświadczeń lekarskich. Od 10 lipca zostanie zniesiony taki wymóg, a osoby o znacznym bądź stopniowym stopniu niepełnosprawności będą pracowały nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Czas pracy osób niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy osoba niepełnosprawna nie może świadczyć pracy w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Jednakże wobec osób z orzeczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności można zastosować skrócony czas pracy w wymiarze nieprzekraczającym 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

REKLAMA

W obowiązującym stanie prawnym, skrócony czas pracy można zastosować, jeżeli lekarz wykonujący badania profilaktyczne bądź lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wystawi odpowiednie zaświadczenie o celowości zastosowania skróconego czasu pracy. Należy pamiętać, że w odniesieniu do czasu pracy niepełnosprawnych nie będą miały zastosowania przepisy kodeksu pracy.

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Niekonstytucyjne regulacje

13 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z udziałem Sejmu oraz Prokuratora Generalnego o zbadanie konstytucyjności art. 15 ust. 2 wspominanej ustawy i wydał wyrok (sygn. akt K 17/11). Zgodnie z jego sentencją uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy w stosunku do osób niepełnosprawnych od uzyskania zaświadczenie lekarskiego o celowości zastosowania tej normy czasu pracy jest niezgodne z art. 2 i 69 konstytucji. W myśl art. 69 osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji (np. pomoc społeczna), przysposobieniu do pracy (przeszkolenie zawodowe) oraz komunikacji społecznej. Trybunał orzekł, że art. 15 ust. 2 ustawy traci moc po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Wówczas nie będzie już wymagane zaświadczenie lekarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany od 10 lipca 2014 r.

REKLAMA

Od 10 lipca 2014 r. od osób o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie będzie wymagane zaświadczenie lekarskie w celu zastosowania skróconego czasu pracy. Co prawda regulacje wejdą w życie dopiero w ciągu 14 dni od dnia publikacji ustawy (od 1 lipca), czyli 16 lipca 2014 r., ale zastosowanie nowych przepisów będzie możliwe już od 10 lipca. Rządowa nowelizacja nie wprowadza dodatkowych zmian w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Dodatkowo należy pamiętać, że skrócone normy czasu pracy nie odnoszą się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz dla osób, na których wniosek lekarz sprawujący opiekę bądź przeprowadzający badania profilaktyczne wyraził zgodę na rezygnację z ochrony przewidzianej w art. 15 ustawy.

Pracodawca zobowiązany jest poinformować wszystkich niepełnosprawnych pracowników o wprowadzonych zmianach od 10 lipca 2014 r. oraz dokonać zmian w umowach, w których wprost określone zostały normy czasu pracy.

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA