Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach
REKLAMA
REKLAMA
Czas pracy osób niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy osoba niepełnosprawna nie może świadczyć pracy w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Jednakże wobec osób z orzeczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności można zastosować skrócony czas pracy w wymiarze nieprzekraczającym 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
REKLAMA
W obowiązującym stanie prawnym, skrócony czas pracy można zastosować, jeżeli lekarz wykonujący badania profilaktyczne bądź lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wystawi odpowiednie zaświadczenie o celowości zastosowania skróconego czasu pracy. Należy pamiętać, że w odniesieniu do czasu pracy niepełnosprawnych nie będą miały zastosowania przepisy kodeksu pracy.
Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!
Niekonstytucyjne regulacje
13 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z udziałem Sejmu oraz Prokuratora Generalnego o zbadanie konstytucyjności art. 15 ust. 2 wspominanej ustawy i wydał wyrok (sygn. akt K 17/11). Zgodnie z jego sentencją uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy w stosunku do osób niepełnosprawnych od uzyskania zaświadczenie lekarskiego o celowości zastosowania tej normy czasu pracy jest niezgodne z art. 2 i 69 konstytucji. W myśl art. 69 osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji (np. pomoc społeczna), przysposobieniu do pracy (przeszkolenie zawodowe) oraz komunikacji społecznej. Trybunał orzekł, że art. 15 ust. 2 ustawy traci moc po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Wówczas nie będzie już wymagane zaświadczenie lekarskie.
Zmiany od 10 lipca 2014 r.
REKLAMA
Od 10 lipca 2014 r. od osób o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie będzie wymagane zaświadczenie lekarskie w celu zastosowania skróconego czasu pracy. Co prawda regulacje wejdą w życie dopiero w ciągu 14 dni od dnia publikacji ustawy (od 1 lipca), czyli 16 lipca 2014 r., ale zastosowanie nowych przepisów będzie możliwe już od 10 lipca. Rządowa nowelizacja nie wprowadza dodatkowych zmian w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Dodatkowo należy pamiętać, że skrócone normy czasu pracy nie odnoszą się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz dla osób, na których wniosek lekarz sprawujący opiekę bądź przeprowadzający badania profilaktyczne wyraził zgodę na rezygnację z ochrony przewidzianej w art. 15 ustawy.
Pracodawca zobowiązany jest poinformować wszystkich niepełnosprawnych pracowników o wprowadzonych zmianach od 10 lipca 2014 r. oraz dokonać zmian w umowach, w których wprost określone zostały normy czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.