REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach

Redakcja serwisu Biznes
niepełnosprawny pracownik, czas pracy niepełnosprawnych
niepełnosprawny pracownik, czas pracy niepełnosprawnych

REKLAMA

REKLAMA

13 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy wobec osób niepełnosprawnych od konieczności uzyskania zaświadczeń lekarskich. Od 10 lipca zostanie zniesiony taki wymóg, a osoby o znacznym bądź stopniowym stopniu niepełnosprawności będą pracowały nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Czas pracy osób niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy osoba niepełnosprawna nie może świadczyć pracy w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Jednakże wobec osób z orzeczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności można zastosować skrócony czas pracy w wymiarze nieprzekraczającym 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

REKLAMA

W obowiązującym stanie prawnym, skrócony czas pracy można zastosować, jeżeli lekarz wykonujący badania profilaktyczne bądź lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wystawi odpowiednie zaświadczenie o celowości zastosowania skróconego czasu pracy. Należy pamiętać, że w odniesieniu do czasu pracy niepełnosprawnych nie będą miały zastosowania przepisy kodeksu pracy.

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Niekonstytucyjne regulacje

13 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z udziałem Sejmu oraz Prokuratora Generalnego o zbadanie konstytucyjności art. 15 ust. 2 wspominanej ustawy i wydał wyrok (sygn. akt K 17/11). Zgodnie z jego sentencją uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy w stosunku do osób niepełnosprawnych od uzyskania zaświadczenie lekarskiego o celowości zastosowania tej normy czasu pracy jest niezgodne z art. 2 i 69 konstytucji. W myśl art. 69 osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji (np. pomoc społeczna), przysposobieniu do pracy (przeszkolenie zawodowe) oraz komunikacji społecznej. Trybunał orzekł, że art. 15 ust. 2 ustawy traci moc po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Wówczas nie będzie już wymagane zaświadczenie lekarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany od 10 lipca 2014 r.

REKLAMA

Od 10 lipca 2014 r. od osób o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie będzie wymagane zaświadczenie lekarskie w celu zastosowania skróconego czasu pracy. Co prawda regulacje wejdą w życie dopiero w ciągu 14 dni od dnia publikacji ustawy (od 1 lipca), czyli 16 lipca 2014 r., ale zastosowanie nowych przepisów będzie możliwe już od 10 lipca. Rządowa nowelizacja nie wprowadza dodatkowych zmian w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Dodatkowo należy pamiętać, że skrócone normy czasu pracy nie odnoszą się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz dla osób, na których wniosek lekarz sprawujący opiekę bądź przeprowadzający badania profilaktyczne wyraził zgodę na rezygnację z ochrony przewidzianej w art. 15 ustawy.

Pracodawca zobowiązany jest poinformować wszystkich niepełnosprawnych pracowników o wprowadzonych zmianach od 10 lipca 2014 r. oraz dokonać zmian w umowach, w których wprost określone zostały normy czasu pracy.

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  REKLAMA