Urlop na żądanie
REKLAMA
Urlop na żądanie
Skoro kodeks pracy nie wprowadza żadnych szczególnych wymogów co do formy zgłoszenia żądania udzielenia tego rodzaju urlopu, to oznacza, że pracownik co do zasady może to uczynić w dowolny sposób, czyli pisemnie lub ustnie, osobiście lub z pośrednictwem środków pozwalających na komunikację na odległość takich jak przykładowo: telefon, poczta elektroniczna, faks.
REKLAMA
Pamiętać jednakże należy, iż pracodawca w regulaminie pracy może określić sposób informowania przez pracowników o korzystaniu z urlopu na żądanie, wskazując na przykład osoby, które są uprawnione do przyjmowania wniosków urlopowych, numery kontaktowe czy godziny ich pracy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Ponadto należy mieć na względzie, iż ze względów dowodowych najbardziej wskazana jest forma pisemna, bowiem w przypadku ewentualnego sporu sądowego pozwoli ona pracownikowi wykazać fakt zgłoszenia żądania udzielenia urlopu. Zachowanie formy pisemnej ma na celu w świetle powyższego ochronę pracownika przed uznaniem, że jego nieobecność w pracy była nieusprawiedliwiona, co rodzić mogłoby dla pracownika szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na mocy art. 52 kodeksu pracy.
Urlop na żądanie nie jest objęty planem urlopu co wynika wprost z przepisów kodeksu pracy. Wymiar urlopu wynosi maksymalnie 4 dni w każdym roku kalendarzowym niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.
Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę
Do urlopu na żądanie nie stosuje się zasady proporcjonalności, a to oznacza że nawet jeżeli pracownik podejmie zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego albo zatrudnienie ustanie w ciągu roku kalendarzowego, to pracownik może zażądać udzielenia mu 4 dni urlopu, o ile pracownik nie wykorzystał ich u dotychczasowego pracodawcy albo nie nabył jeszcze prawa do co najmniej 4 dni urlopu.
Dwa dni na opiekę na dzieckiem
Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie w pełnym wymiarze 4 dni, to dni te nie spowodują zwiększenia wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku kalendarzowym. Jednakże niewykorzystany urlop na żądnie nie przepada, lecz staje się w dniu 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego urlopem, do którego stosuje się takie same zasady jego wykorzystywania jak do pozostałej części urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
REKLAMA