Szkoda w majątku
REKLAMA
Rodzaje szkody majątkowej
Możemy wyróżnić dwa rodzaje szkody majątkowej, mianowicie:
REKLAMA
a) strata (damnum emergens) – polega ona na zmniejszeniu majątku poszkodowanego w wyniku zdarzenia, z którym wiąże się czyjaś odpowiedzialność (np. zniszczenie czyjegoś samochodu – używanego w celach prywatnych),
b) utracone korzyści (lucrum cessans) – odnosi się do sytuacji, w której majątek poszkodowanego nie wzrósłby tak, jak w przypadku braku zdarzenia sprawczego (związanego z odpowiedzialnością sprawcy szkody) – np. zniszczenie sklepu i kradzież towaru spowoduje nie tylko stratę, ale pozbawi również właściciela możliwości zarobkowania w związku z koniecznością remontu.
Zaliczenie uzyskanych korzyści
Na poczet szkody można zaliczyć korzyści uzyskane ze zdarzenia powodującego szkodę, przy czym musi zachodzić związek przyczynowy między szkodą a zdarzeniem (np. X zabił owcę należącą do Y – szkodę w tym przypadku stanowi różnica między wartością owcy a wartością wełny).
Zobacz: Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta?
Ujemny interes umowny
Szkoda w granicach ujemnego interesu umownego odnosi się do szkody, jaką strona poniosła wierząc, że dana umowa dojdzie do skutku (a nie do następstw niewykonania umowy). Dlatego też odszkodowanie z tego tytułu powinno uwzględniać to, co strona mogłaby uzyskać gdyby nie wdawała się w zawieranie umowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszty jakie poszkodowany poniósł licząc na zawarcie umowy, np. koszty dojazdu lub analiz finansowych.
Zobacz serwis: Szkody majątkowe
Ciężar dowodu
Ciężar udowodnienia szkody spoczywa na poszkodowanym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.