reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Słownik

Ubezpieczenia obowiązkowe

Aktualizacja: 29.12.2011

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni. »

Kodeks cywilny

Aktualizacja: 29.12.2011

Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej. »

Kara umowna

Aktualizacja: 29.12.2011

Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody. »

Szkoda w majątku

Aktualizacja: 29.12.2011

Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać. »

Franszyza

Aktualizacja: 04.05.2009

Uzgodniona i zapisana w polisie kwota do wysokości której ubezpieczajacy (ubezpieczony) współuczestniczy w każdej szkodzie. »

Zakład ubezpieczeń

Aktualizacja: 04.05.2009

Podmiot prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń. Prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce odbywa się na podstawie zezwolenia ministra finansów przez podmioty funkcjonujące w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. »

Zadośćuczynienie

Aktualizacja: 04.03.2009

Odszkodowanie za szkodę niemajątkową tzw. krzywdę, a więc uszczerbek w dobrach niemajątkowych takich jak życie, zdrowie, sfera psychiczna. »

Wypadek drogowy

Aktualizacja: 04.03.2009

Zdarzenie drogowe jako wypadek drogowy kwalifikujemy wówczas jeżeli ucierpieli jego uczestnicy. »

Uszczerbek na zdrowiu

Aktualizacja: 04.03.2009

Trwałym uszczerbkiem na zdrowiu jest naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu nie rokujące poprawy. »

Udział własny

Aktualizacja: 04.05.2009

Ustalona w umowie kwota lub procent sumy ubezpieczenia stanowiące udział Ubezpieczającego w szkodzie o którą pomniejszana jest kwota odszkodowania. »

Ubezpieczyciel

Aktualizacja: 13.03.2009

Inaczej zakład ubezpieczeń - podmiot występujący obok ubezpieczającego jako strona umowy ubezpieczenia, który zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku. »

Ubezpieczony

Aktualizacja: 04.03.2009

Osoba fizyczna wymieniona imiennie w umowie ubezpieczeniowej, na rzecz której zawarto polisę. »

Ubezpieczający

Aktualizacja: 04.03.2009

Strona umowy ubezpieczenia, osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem i zobowiązuje się do uiszczania składki ubezpieczeniowej. »

Świadczenie

Aktualizacja: 04.03.2009

Kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w polisie. »

Suma ubezpieczenia

Aktualizacja: 04.03.2009

Ustalona w umowie ubezpieczenia lub ustawie kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione przez ubezpieczonego. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama