reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Wiele firm, tnąc koszty, nie wykupuje ubezpieczenia dobrowolnego (tzw. auto casco) dla posiadanej floty samochodowej. Postępowanie takie może jednak przynieść podwójne straty w przypadku uszkodzenia takiego samochodu w wypadku.

Jeżeli wypadek miał miejsce z naszej winy nie tylko nie odzyskamy kosztów naprawy od ubezpieczyciela, ale również nie zaliczymy związanych z nią strat i wydatków związanych z naprawą samochodu w koszty uzyskania przychodów.

Wszystko za sprawą przepisów art. 23 ust 1 pkt 48) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust 1 pkt 50) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Polecamy: Samochód w firmie a ubezpieczenie

W praktyce występują dwa rodzaje ubezpieczeń, którymi obejmowane są samochody – ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej (OC), które obejmuje wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu i ubezpieczenie dobrowolne (AC – auto casco), które obejmuje odszkodowania za szkody powstałe w pojeździe nawet z winy jego posiadacza, lub z przyczyn losowych.

Aby koszty naprawy powypadkowej i straty związane z uszkodzeniem samochodu w wypadku mogły być kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych), należy legitymować się stosownym ubezpieczeniem AC (o ile szkoda nie jest naprawiana np. z OC sprawcy) .

Nawet jednak kiedy nie mamy auto casco odliczymy podatek od towarów i usług (VAT) wykazany na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na remont samochodów. Żaden z przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania bowiem odliczenia takich wydatków.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Krzysztof Józefaciuk, prawnik w Kancelarii Smaga Jaroszyński sp.j.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej
Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama