Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli wypadek miał miejsce z naszej winy nie tylko nie odzyskamy kosztów naprawy od ubezpieczyciela, ale również nie zaliczymy związanych z nią strat i wydatków związanych z naprawą samochodu w koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
Wszystko za sprawą przepisów art. 23 ust 1 pkt 48) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust 1 pkt 50) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Polecamy: Samochód w firmie a ubezpieczenie
REKLAMA
W praktyce występują dwa rodzaje ubezpieczeń, którymi obejmowane są samochody – ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej (OC), które obejmuje wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu i ubezpieczenie dobrowolne (AC – auto casco), które obejmuje odszkodowania za szkody powstałe w pojeździe nawet z winy jego posiadacza, lub z przyczyn losowych.
Aby koszty naprawy powypadkowej i straty związane z uszkodzeniem samochodu w wypadku mogły być kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych), należy legitymować się stosownym ubezpieczeniem AC (o ile szkoda nie jest naprawiana np. z OC sprawcy) .
Nawet jednak kiedy nie mamy auto casco odliczymy podatek od towarów i usług (VAT) wykazany na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na remont samochodów. Żaden z przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania bowiem odliczenia takich wydatków.
Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
Krzysztof Józefaciuk, prawnik w Kancelarii Smaga Jaroszyński sp.j.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.