reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Firmowa flota a optymalizacja kosztów

Firmowa flota a optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów staje się w czasach recesji jednym z najczęściej stosowanych zwrotów. Zarówno w samodzielnym administrowaniu parkiem pojazdów, jak i w outsourcingu zarządzania, ciągłe szukanie oszczędności jest zadaniem priorytetowym.

Koszty zarządzania samochodami firmowymi, w opinii Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), można ograniczyć. Według danych firm członkowskich związku, wprowadzenie w samodzielnie zarządzanej flocie przedsiębiorstwa programów oszczędnościowych, skutecznej kontroli, szkoleń, a także sprawnego raportowania może ograniczyć miesięczne wydatki o 5-10 proc.

Jeszcze skuteczniejszym sposobem, który pozwala zaoszczędzić 10-20 proc., jest powierzenie zarządzania flotą zewnętrznemu dostawcy – firmie Car Fleet Management.

Największą grupę wydatków na flotę – około 57 proc. – stanowią koszty amortyzacji pojazdów i zakupu paliwa. Wysoka amortyzacja wpływa na obniżenie wartości księgowej aut i wyższą wartość ich odsprzedaży.

Polecamy: Jakie korzyści dają karty paliwowe

Eko-jazda

W przypadku zużycia paliwa najprostszym, dostępnym od ręki i mało absorbującym firmę sposobem na ograniczenie spalania nawet o 10-20 proc., są szkolenia z eko-jazdy.

Oszczędności przyniesie również przy wyższych przebiegach wybór silników diesla do floty przedsiębiorstwa. Jazda ekologiczna to również jazda bezpieczna. Udział kierowców flotowych w innego rodzaju szkoleniach – z bezpiecznej jazdy – nie tylko obniża liczbę i skutki wypadków, ale pozwala negocjować stawki ubezpieczeń za samochody, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą oferty po gruntownej analizie szkodowości floty danego klienta. Ubezpieczenia stanowią 13 proc. kosztów utrzymania parku pojazdów.

Kolejne elementy składowe wydatków na flotę to: po 12 proc. – koszty kredytu oraz przeglądów i wymiany opon, a także podatki i koszty administracyjne, które łącznie obejmują 6 proc. wydatków.

Polecamy:  Jakie są zalety samochodów poleasingowych

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama