reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na mocy ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.92.531), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadzona została możliwość zawarcia umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, jest to tzw. tryb S24.

W trybie tym wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS składany jest do sądu rejestrowego drogą elektroniczną. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy nowelizującej celem wprowadzonego rozwiązania jest ułatwienie i znaczne przyspieszenie zakładania sp. z o. o., a także uproszczenie związanej z tym procedury.

Założenie konta w systemie teleinformatycznym

W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/).

Procedurę założenia konta oraz jego obsługę reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego (Dz. U. 2011.297.1762).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po podaniu wymaganych danych osobowych, wskazaniu przez użytkownika hasła oraz dokonaniu weryfikacji danych osoby z danymi zawartymi w zbiorze PESEL.

Konto jest udostępniane użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu, które następuje za pomocą podpisu elektronicznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Uwierzytelnienie może nastąpić także przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP.

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Optymalizacja podatkowa - czyli jak płacić niższe podatki w firmie

Zawarcie umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca i e-rejestracja w KRS

Po założeniu konta w systemie teleinformatycznym użytkownik może przystąpić do sporządzenia umowy spółki przy zastosowaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (Dz.U.2011.299.1774).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama