REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Dominika Kłosińska-Pyka
Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi
Ceret Grzywaczewska – Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa
rejestracja spółki z o.o. przez internet
rejestracja spółki z o.o. przez internet

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na mocy ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.92.531), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadzona została możliwość zawarcia umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, jest to tzw. tryb S24.

REKLAMA

W trybie tym wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS składany jest do sądu rejestrowego drogą elektroniczną. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy nowelizującej celem wprowadzonego rozwiązania jest ułatwienie i znaczne przyspieszenie zakładania sp. z o. o., a także uproszczenie związanej z tym procedury.

Założenie konta w systemie teleinformatycznym

REKLAMA

W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/).

Procedurę założenia konta oraz jego obsługę reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego (Dz. U. 2011.297.1762).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po podaniu wymaganych danych osobowych, wskazaniu przez użytkownika hasła oraz dokonaniu weryfikacji danych osoby z danymi zawartymi w zbiorze PESEL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konto jest udostępniane użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu, które następuje za pomocą podpisu elektronicznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Uwierzytelnienie może nastąpić także przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP.

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Optymalizacja podatkowa - czyli jak płacić niższe podatki w firmie

Zawarcie umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca i e-rejestracja w KRS

REKLAMA

Po założeniu konta w systemie teleinformatycznym użytkownik może przystąpić do sporządzenia umowy spółki przy zastosowaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (Dz.U.2011.299.1774).

Zgodnie z powołanym wyżej rozporządzeniem zawarcie umowy wymaga wypełnienia elektronicznego formularza bez możliwości ingerowania w jego treść. Tylko jeżeli wzorzec przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień umowy istnieje możliwość ich wyboru poprzez oznaczenie wybranego wariantu w systemie teleinformatycznym. Po wypełnieniu formularza umowy spółki użytkownicy uprawnieni do podpisania umowy podpisują ją w systemie teleinformatycznym przez złożenie podpisu elektronicznego. Podpisanie umowy spółki przez pierwszego użytkownika powoduje brak możliwości zmiany treści umowy.

Zmiana umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki (art. 1571 § 4 k.s.h.). Do zawarcia umowy dochodzi po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym (art. 1571 § 3 k.s.h.).

Do elektronicznego wniosku o wpis spółki do KRS należy dołączyć, sporządzone na formularzach udostępnionych w systemie teleinformatycznym, umowę spółki opatrzoną podpisem elektronicznym, listę wspólników oraz oświadczenie wszystkich członków zarządu, opatrzone podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki. W przypadku działania przy podpisywaniu ww. dokumentów w imieniu innego podmiotu należy wskazać podstawę umocowania.

Wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS w omawianym trybie sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 1 dnia od daty jego wpływu [art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 168, poz. 1186 tj. ze zm.)]. Konieczne jest uiszczenie opłaty od wniosku zgodnie bowiem z art. 19 ust. 3b ww. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis spółki złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Podsumowanie

Elektroniczna rejestracja jako alternatywny model tworzenia i rejestrowania sp. z o. o. wydaje się być skutecznym narzędziem w pokonywaniu barier związanych z rozpoczynaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Zważywszy na znacznie skrócony czas oczekiwania na rejestrację spółki oraz zniesienie wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego niewątpliwe dużymi zaletami tej metody jest znaczne przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również obniżenie związanych z tym kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA