| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Doznałeś uszczerbku we nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Doznałeś uszczerbku we nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Funkcjonując w obrocie może zdarzyć się nadzwyczajna sytuacja, w związku z którą podmiot biorący w niej udział dozna uszczerbku, za który zostanie przyznane następnie odszkodowanie.Za takie szczególne zdarzenie można uznać wypadek spowodowany, który został wywołany przyczyną zewnętrzną, powodując uraz lub śmierć osoby, która brała w nim udział. Bardzo często tego typu wypadki mogą mieć miejsce w zakładach, czy przy wykonywaniu czynności zawodowych poza zakładem.

Wśród przykładów można wymienić uszczerbek zaistniały przy ratowaniu innych osób od grożącego ich życiu niebezpieczeństwa, przy wykonywaniu bezpośredniej ochrony przed klęskami żywiołowymi, przy wykonywaniu funkcji radnego lub członka komisji rady wszystkich jednostek samorządu terytorialnego albo przy wykonywaniu przez sołtysa czynności związanych z tym stanowiskiem lub też w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty.

Wszystkie te przykłady, choć znacząco różnią się od siebie, maja jeden wspólny czynnik, a mianowicie, po pierwsze szkoda, która została wyrządzona, powstała w związku z szczególnym wydarzeniem zewnętrznym. Po drugie zaś powstała w trakcie przebywania przez pracownika w pracy.

Przeczytaj także: Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Jeżeli osoba ta, w związku z wypadkiem, stała się niezdolna do pracy, przysługuje jej, oprócz niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej przywracających go do stanu sprzed wypadku oraz renty, także jednorazowe odszkodowanie. Renta i jednorazowe odszkodowanie przysługuje również członkom rodziny, jeżeli osoba ta w związku z wypadkiem poniosła śmierć. Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje jednak członkom rodziny, jeżeli spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej w dniu śmierci osoby, która uległa wypadkowi.

Świadczenia wymienione powyżej nie będą przysługiwały, jeżeli osoba, która doznała uszczerbku przyczyniła się do wypadku, a więc gdy nastąpił on z jej winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa lub tez gdy była pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków.

Polecamy serwis: Szkody osobowa NNW

Decyzje w sprawie przyznania świadczeń podejmują organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli osoba poszkodowana nie może sama zgłosić wypadku, może to za nią zrobić pełnomocnik (np. małżonek), a w przypadku jej śmierci, uprawnieni członkowie rodziny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »