reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?

Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?

Szkoda na osobie, która jest przedsiębiorcą, może powodować perturbacje nie tylko w życiu osobistym poszkodowanego, ale i w prowadzonej działalności gospodarczej.

Może to mieć miejsce np. w sytuacji dłuższego pobytu w szpitalu i czasowego braku możliwości realizowania wcześniej przyjętych zleceń od klientów czy przyjmowania nowych zleceń bądź ponoszenia kosztów działalności wobec nieuzyskiwania dochodów.

Przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie związane z przywróceniem do stanu zdrowia sprzed wypadku, np. za koszty leczenia. Na ten temat możesz przeczytać więcej w poradniku – jak dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, który jest dostępny na moim blogu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ponadto właściciel firmy będzie mógł również dochodzić odszkodowania za utratę dochodów i poniesione koszty działalności.

Przedsiębiorcy będzie przysługiwał zwrot kosztów związanych z czasowym powierzeniem prowadzenia spraw firmy osobie trzeciej, np. tymczasowo zatrudnionemu pracownikowi lub innej firmie – w ramach podwykonawstwa.

Kiedy sąd może przyznać poszkodowanemu odszkodowanie jednorazowe?

Jeżeli przedsiębiorca musiał zrezygnować z wykonania wcześniej udzielonych zleceń lub zleceń otrzymanych po wypadku, będzie mógł także żądać odszkodowania w zakresie utraconych korzyści.

Niezależnie od wyżej opisanych roszczeń w przypadku trwałej niezdolności do pracy poszkodowanemu przedsiębiorcy będzie przysługiwało roszczenie o rentę. Wysokość renty stanowi różnicę pomiędzy uzyskiwanymi dochodami poszkodowanego, które osiągnąłby gdyby nie doszło do zdarzenia szkodowego a dochodami, które uzyskuje jako poszkodowany.

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama