| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?

Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?

Szkoda na osobie, która jest przedsiębiorcą, może powodować perturbacje nie tylko w życiu osobistym poszkodowanego, ale i w prowadzonej działalności gospodarczej.

Może to mieć miejsce np. w sytuacji dłuższego pobytu w szpitalu i czasowego braku możliwości realizowania wcześniej przyjętych zleceń od klientów czy przyjmowania nowych zleceń bądź ponoszenia kosztów działalności wobec nieuzyskiwania dochodów.

Przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie związane z przywróceniem do stanu zdrowia sprzed wypadku, np. za koszty leczenia. Na ten temat możesz przeczytać więcej w poradniku – jak dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, który jest dostępny na moim blogu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ponadto właściciel firmy będzie mógł również dochodzić odszkodowania za utratę dochodów i poniesione koszty działalności.

Przedsiębiorcy będzie przysługiwał zwrot kosztów związanych z czasowym powierzeniem prowadzenia spraw firmy osobie trzeciej, np. tymczasowo zatrudnionemu pracownikowi lub innej firmie – w ramach podwykonawstwa.

Kiedy sąd może przyznać poszkodowanemu odszkodowanie jednorazowe?

Jeżeli przedsiębiorca musiał zrezygnować z wykonania wcześniej udzielonych zleceń lub zleceń otrzymanych po wypadku, będzie mógł także żądać odszkodowania w zakresie utraconych korzyści.

Niezależnie od wyżej opisanych roszczeń w przypadku trwałej niezdolności do pracy poszkodowanemu przedsiębiorcy będzie przysługiwało roszczenie o rentę. Wysokość renty stanowi różnicę pomiędzy uzyskiwanymi dochodami poszkodowanego, które osiągnąłby gdyby nie doszło do zdarzenia szkodowego a dochodami, które uzyskuje jako poszkodowany.

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »