REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź co wiesz o odpowiedzialności cywilnej!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Odpowiedzialny za szkodę jest podmiot, z którego działaniem lub zaniechaniem związana jest szkoda
Odpowiedzialny za szkodę jest podmiot, z którego działaniem lub zaniechaniem związana jest szkoda

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szerokim zagadnieniem. Aby mówić o nim warto najpierw wyjaśnić czym odpowiedzialność cywilna jest. Najogólniej ujmując, jest to reżim prawny w którym podmiot jest zobowiązany do świadczenia odszkodowawczego w określonej sytuacji.

Odpowiedzialność cywilna może być odpowiedzialnością kontraktową lub deliktową. Ta pierwsza dotyczy świadczenia odszkodowawczego w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonana zawartej przez strony umowy. W takiej sytuacji dochodzić odszkodowania może wierzyciel, który liczył na prawidłowe wykonanie zawartej umowy. Odpowiedzialność deliktowa zaś związana jest z sytuacją gdy jeden podmiot ze swojej winy wyrządził drugiemu podmiotowi szkodę. Odpowiedzialność deliktowa nie musi wynikać ze zobowiązania łączącego strony. Co więcej, to właśnie wyrządzenie szkody może determinować powstanie zobowiązania do jej naprawienia. Podmiot, któremu została wyrządzona szkoda może w takim wypadku również dochodzić odszkodowania.

REKLAMA

Przy obu typach odpowiedzialności zachodzi taki sam schemat, a mianowicie:
1. zaistnienie zdarzenia
2. wywołanie szkody
3. związek między tym zdarzeniem a szkodą.

Dowiedz się: Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonania stu sztuk określonego towaru. Z własnej widy nie wykonuje tego zobowiązania (zdarzenie). Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym ponosi szkodę. W takiej sytuacji może on żądać odszkodowania.

Odpowiedzialny za szkodę jest podmiot, z którego działaniem lub zaniechaniem związana jest szkoda. Jest to więc zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i organ osoby prawnej, a także Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność może mieć charakter sprawczy, indywidualny, co znaczy, że odszkodowanie ponosić będzie sam sprawca szkody. Może mieć również charakter następczy, zwany także gwarancyjnym. Ma to miejsce, gdy odpowiedzialność za odszkodowanie ponosić będzie nie sprawca, a podmiot trzeci. Najczęściej będzie to zakład ubezpieczeń, który w ramach umowy ubezpieczenia zobowiązuje się ponosić odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone poszkodowanemu przez podmiot ubezpieczony.

Polecamy serwis: Szkody osobowe OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma więc na celu ochronę jeszcze lepszą wierzyciela (w przypadku odpowiedzialności kontraktowej) lub podmiotu, któremu inny podmiot ze swej winy wyrządził szkodę (przy odpowiedzialności deliktowej). Jest zabezpieczeniem dla osoby, która poniosła szkodę, a więc stanowi swoistą rekompensatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA