REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Ubezpieczyć można przedmioty materialne, a więc przedmioty produkowane, półprodukty, surowce oraz inne materiały znajdujące się w przedsiębiorstwie.
Ubezpieczyć można przedmioty materialne, a więc przedmioty produkowane, półprodukty, surowce oraz inne materiały znajdujące się w przedsiębiorstwie.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na stabilności i spokojnym prowadzenie działalności. Formą takiego zabezpieczenia są ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obecnie ubezpieczenia od wielu ryzyk, aby jak najlepiej dopasować się do klienta.

Prowadząc działalność warto wiedzieć co można ubezpieczyć, aby zminimalizować ryzyko. Oczywiście ubezpieczenie powinno obejmować przedmioty, które znajdują się we władaniu przedsiębiorcy, tudzież czynności które wykonuje. Dlatego też ubezpieczyć można np. wykonanie kontraktów.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie produkcji i wysyłki pojemników może ubezpieczyć zawierane kontrakty. Jeżeli więc nie zostałyby one wykonane lu byłby wykonane nienależycie, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu kontrahentowi odszkodowanie.

Ubezpieczyć można przedmioty materialne, a więc przedmioty produkowane, półprodukty, surowce oraz inne materiały znajdujące się w przedsiębiorstwie. Można je ubezpieczyć od wielu ryzyk, a więc szkód spowodowanych przez kataklizmy, od kradzieży, czy zniszczenia przy produkcji. Przedsiębiorca może ubezpieczyć pracowników oraz ich mienie. Może się również ubezpieczyć na wypadek szkód osobowych wywołanych u pracownika (np. wypadków przy pracy).

Firmy ubezpieczające cały czas rozszerzają swoje oferty i umożliwiają coraz nowsze rodzaje ochrony, np. ubezpieczenie w przypadku szkody wywołanej przez wózki widłowe lub powstałej przez pomieszanie rzeczy wadliwych z prawidłowymi (np. śrubek). 

Przeczytaj również: W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Umowy ubezpieczenia są często oferowane określonym kategoriom przedsiębiorców. Zakłady ubezpieczeń mogą reglamentować określone ubezpieczenia, np. dla przedsiębiorców zajmujących się określoną dziedziną przemysłu lub osiągających określony zysk roczny.

Oprócz tego istnieją sytuacje za które ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności. Wśród nich znajdują się między innymi zapłaty kar umownych, szkody wywołane atakami terrorystycznymi, czy wywołane poprzez zaniedbanie, niedopełnienie obowiązków lub rażące niedbalstwo. Dlatego tez zawierając umowę należy dokładnie sprawdzić wszelkie wyłączenia odpowiedzialności, aby w ewentualnej kryzysowej sytuacji nie doszło do rozczarowania.

Polecamy serwis Windykacja

Zawierając umowę ubezpieczenia konieczne jest oczywiście płacenie składki. Ta będzie zależeć od rodzaju, czy wartości ubezpieczanej rzeczy, czasu trwania umowy oraz okresu na jaki zakład ubezpieczeń udziela ochrony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA