REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Umowa cesji powinna zostać zawarta na piśmie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych niejasności.
Umowa cesji powinna zostać zawarta na piśmie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych niejasności.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

REKLAMA

Jeżeli dojdzie do wyrządzenia szkody, przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić ją w określonym w umowie ubezpieczeniowej czasie oraz dostarczyć zakładowi ubezpieczeń wszystkie dokumenty, których ten wymaga. Towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi procedurę tzw. likwidacji szkody. W jej trakcie ustalane są okoliczności jej wyrządzenia, wartość szkody oraz wysokość odszkodowania oraz osoba, której się ono należy.

REKLAMA

Jednym z elementów procedury ubezpieczeniowej jest również cesja odszkodowania. Cesja jest to instytucja prawa cywilnego, polegająca na przeniesieniu praw z wierzytelności na określoną osobę. W nomenklaturze ubezpieczeniowej cesja polega na tym, że cesjonariusz (osoba trzecia) nabywa prawo do wypłaty ewentualnego odszkodowania. Umowa cesji może być zawierana przy różnego rodzaju umowach ubezpieczeniowych. Będzie ona występować przy umowach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także przy umowach ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Tak więc jej rozpiętość przedmiotowa jest spora.

Przeczytaj również: Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Umowa cesji powinna zostać zawarta na piśmie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych niejasności. W umowie należy określić podmiot cedujący prawo oraz cesjonariusza, czyli go nabywającego, a także stosunek prawny z którego to nabycie wynika. Należy także dokładnie określić przedmiot cesji.

Oczywiście w chwili zawierania umowy ubezpieczenia przedmiot cesji jeszcze nie istnieje. Pojawi się on dopiero gdy zostanie wyrządzona szkoda i wówczas może zostać zawarta umowa. Tak jest często przy umowach ubezpieczeń komunikacyjnych. Możliwe jest również scedowanie prawa do odszkodowania już w umowie ubezpieczenia. np. w przypadku ubezpieczenia kredytu hipotecznego, cesjonariuszem będzie bank. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Kredyty

Przykładem cesji praw z ubezpieczenia jest sytuacja, w której przedsiębiorca doznaje szkody komunikacyjnej i wyrządza ją jeszcze innemu pojazdowi. Ponieważ posiada on obowiązkowe ubezpieczenie OC szkody zostaną naprawione. Zawiera on jednak z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę cesji, na mocy której przekazuje za pośrednictwem towarzystwa odszkodowanie drugiemu podmiotowi. W ten sposób umowa cesji ułatwia przekazanie odszkodowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA