| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

Jeżeli dojdzie do wyrządzenia szkody, przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić ją w określonym w umowie ubezpieczeniowej czasie oraz dostarczyć zakładowi ubezpieczeń wszystkie dokumenty, których ten wymaga. Towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi procedurę tzw. likwidacji szkody. W jej trakcie ustalane są okoliczności jej wyrządzenia, wartość szkody oraz wysokość odszkodowania oraz osoba, której się ono należy.

Jednym z elementów procedury ubezpieczeniowej jest również cesja odszkodowania. Cesja jest to instytucja prawa cywilnego, polegająca na przeniesieniu praw z wierzytelności na określoną osobę. W nomenklaturze ubezpieczeniowej cesja polega na tym, że cesjonariusz (osoba trzecia) nabywa prawo do wypłaty ewentualnego odszkodowania. Umowa cesji może być zawierana przy różnego rodzaju umowach ubezpieczeniowych. Będzie ona występować przy umowach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także przy umowach ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Tak więc jej rozpiętość przedmiotowa jest spora.

Przeczytaj również: Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Umowa cesji powinna zostać zawarta na piśmie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych niejasności. W umowie należy określić podmiot cedujący prawo oraz cesjonariusza, czyli go nabywającego, a także stosunek prawny z którego to nabycie wynika. Należy także dokładnie określić przedmiot cesji.

Oczywiście w chwili zawierania umowy ubezpieczenia przedmiot cesji jeszcze nie istnieje. Pojawi się on dopiero gdy zostanie wyrządzona szkoda i wówczas może zostać zawarta umowa. Tak jest często przy umowach ubezpieczeń komunikacyjnych. Możliwe jest również scedowanie prawa do odszkodowania już w umowie ubezpieczenia. np. w przypadku ubezpieczenia kredytu hipotecznego, cesjonariuszem będzie bank. 

Polecamy serwis Kredyty

Przykładem cesji praw z ubezpieczenia jest sytuacja, w której przedsiębiorca doznaje szkody komunikacyjnej i wyrządza ją jeszcze innemu pojazdowi. Ponieważ posiada on obowiązkowe ubezpieczenie OC szkody zostaną naprawione. Zawiera on jednak z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę cesji, na mocy której przekazuje za pośrednictwem towarzystwa odszkodowanie drugiemu podmiotowi. W ten sposób umowa cesji ułatwia przekazanie odszkodowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »