Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu cesja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące cesja.
Jaką stawkę VAT zastosować do cesji umowy deweloperskiej?
Aktualizacja: 12.10.2020
Zarówno umowa deweloperska, jak i cesja uprawnień z tej umowy zmierzają do jednego celu ekonomicznego w postaci dostawy lokalu mieszkalnego. Niczym nieuzasadnione jest, by stawka VAT, dotycząca czynności objętych umową deweloperską była inna niż stawka podatku od czynności przeniesienia praw (cesji), wynikających z tej umowy na osobę trzecią. W obu przypadkach ma zastosowanie 8% stawka VAT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. »
Czy spekulacyjny zakup mieszkań cieszy się dużą popularnością?
Aktualizacja: 20.06.2018
Ilu nabywców mieszkań planuje odsprzedać je z zyskiem? Czy zawsze możliwe jest dokonanie cesji? »
Przeniesienie umowy na inną osobę
Aktualizacja: 17.06.2016
W jaki sposób przenieść umowę na inną osobę? Okazuje się, że cesja praw z umowy na rzecz osoby trzeciej to tylko połowa tego, co należy zrobić. »
Aktualizacja: 01.12.2014
Cesja wierzytelności, zwana również przelewem polega na przeniesieniu uprawnień, które przysługiwały wierzycielowi (cedentowi) na nabywcę ( cesjonariusza). Od chwili zawarcia umowa przelewu wiąże strony i przenosi wierzytelności na cesjonariusza. »
Przelew wierzytelności, a przejęcie długu
Aktualizacja: 13.08.2014
Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy. »
Przelew wierzytelności na zabezpieczenie a upadłość cedenta
Aktualizacja: 09.02.2012
W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 6 marca 2009 r. uległa zmianie pozycja beneficjenta cesji w razie upadłości dłużnika. Pozostają jednak niejasności co do zakresu stosowania nowych przepisów i ich skutków w praktyce. »
Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?
Aktualizacja: 25.03.2011
Chiny stać na kupno 17 spośród 20 firm, które miesięcznik Forbes umieścił na szczycie rankingu największych światowych spółek Global 2000. Państwo to nie musiałoby martwić się o zakup kolejnych trzech – są to chińskie firmy. Czy daleko Chinom do światowej potęgi? Zobacz sytuację finansową tego kraju oczami eksperta. »
Czy warto kupić mieszkanie bez własnej księgi wieczystej?
Aktualizacja: 11.09.2014
Czy można kupić mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej? Eksperci od nieruchomości przekonują, że tak, ale przestrzegają przed tym, że transakcja jest dużo bardziej ryzykowna niż w przypadku innych lokali. Dopełnienie wszelkich formalności może zająć nawet rok. Mimo to opłaca się, ponieważ takie lokale są często dużo tańsze. »
Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?
Aktualizacja: 30.12.2010
Co dwudziesty deweloper pozwala na zapłatę za mieszkanie już po tym, jak lokal powstanie, mimo że umowę podpiszemy na wczesnym etapie realizacji projektu. Kupujący płaci za gotowy produkt, a nie obietnicę jego wybudowania. Dodatkowo taka forma zakupu pozwala na osiągnięcie nawet 100% zysku, gdy mieszkanie zdrożeje jedynie o 10%. »
Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?
Aktualizacja: 06.10.2011
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce. »
Praktyczne zastosowanie weksla in blanco w obrocie
Aktualizacja: 12.10.2011
Weksel jest papierem wartościowym, który może być przedmiotem obrotu. Daje to wierzycielowi możliwość uzyskania części sumy wekslowej przed terminem płatności poprzez jego przeniesienie na bank (dyskonto weksla) lub inny podmiot. »
Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?
Aktualizacja: 22.02.2011
Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych. »
40% przedsiębiorców uważa, że wprowadzenie lockdownu miało sens
Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »