REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Cesja wierzytelności
Cesja wierzytelności
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cesja wierzytelności, zwana również przelewem polega na przeniesieniu uprawnień, które przysługiwały wierzycielowi (cedentowi) na nabywcę ( cesjonariusza). Od chwili zawarcia umowa przelewu wiąże strony i przenosi wierzytelności na cesjonariusza.

Przedmiotem przelewu może być każda zbywalna wierzytelność, która  nie przysługiwała osobie trzeciej względem dłużnika przed zawarciem umowy. Ponadto należy nadmienić, iż umowa przelewu  wierzytelności może być umową odpłatną bądź nieodpłatną. W przypadku niespełnienia zobowiązania przez dłużnika wierzyciel może dochodzić spełnienia świadczenia sam lub za pośrednictwem specjalnej firmy, bądź dokonać sprzedaży długu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Uprawnienia wierzyciela i dłużnika

Zgodnie z kodeksem cywilnym wierzyciel może bez uprzedniej zgody dłużnika przenieść zobowiązanie na nabywcę, chyba że umowa, charakter wierzytelności lub przepis szczególny stanowią inaczej. W wyniku cesji dochodzi do zmiany osoby, uprawnionej do  żądania od dłużnika wykonania zobowiązania. Należy nadmienić, iż wraz z przeniesieniem wierzytelności, na cesjonariusza przechodzą wszystkie prawa z nią związane. Co do zasady umowa przelewu może być zawarta w dowolnej formie, wyjątek stanowi sytuacja „gdy wierzytelność jest stwierdzona pismem przelew powinien być dokonany w takiej samej formie”. Ponadto, zgodnie z kodeksem cywilnym aż do momentu zawiadomienia dłużnika o dokonaniu przelewu, świadczenie spełnione do rąk cedenta wywołuje skutki wobec cesjonariusza, chyba że dłużnik wiedział o cesji. Z chwilą powzięcia informacji o cesji dłużnikowi przysługują przeciwko cesjonariuszowi wszelkie roszczenia, które miał względem zbywcy. Ponadto dłużnik jest uprawniony do potrącenia z wierzytelności która mu przysługuje względem zbywcy, nawet jeśli stała się ona wymagalna dopiero po poinformowaniu dłużnika o cesji. Należy nadmienić, iż nie dotyczy to sytuacji, gdy wierzytelność ta „stała się wymagalna później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu”.

Zobacz również: Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Cesja wierzytelności hipotecznej

Należy podkreślić, iż wierzytelność zabezpieczoną zastawem rejestrowym bądź hipoteką można przenieś bez jednoczesnego przenoszenia ograniczonego prawa rzeczowego. Natomiast przeniesienia ograniczonych praw rzeczowych można dokonać tylko wraz z cesją zabezpieczonej nimi wierzytelności. W przypadku zawarcia umowy przeniesienia wierzytelności hipotecznej, gdy uprawnieni chcą dokonać wpisu w księdze wieczystej wówczas umowę należy sporządzić w obecności notariusza. Tylko taki dokument, zgodnie z obowiązującym prawem może stanowić podstawę do zmiany wpisu hipoteki ujawnionej księdze wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA