Sprzedaż długu (cesja wierzytelności) zwolniona z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
WSA w Łodzi w wyroku z dnia 10 maja 2011r. przychylił się do stanowiska podatnika stwierdzając, że cesja wierzytelności jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ze zwolnienia od podatku VAT korzystają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w tym między innymi usługi pośrednictwa finansowego.
REKLAMA
Polegają one na tym,że nabywca wierzytelności świadczy zatem na rzecz jej zbywcy usługę pośrednictwa finansowego, której celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.
Umowa cesji wierzytelności wypełnia znamiona określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, polega bowiem na przeniesieniu prawa do wartości niematerialnych i prawnych.
Polecamy: Nieodpłatne przekazanie - opodatkowanie
Sąd w swoim wyroku podkreślił, że warunkiem zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT jest spełnienie następującego warunku: transakcja musi dotyczyć wyłącznie przelewu wierzytelności z cedenta na cesjonariusza, a nabywając wierzytelność, kupujący dokonuje za nią zapłaty, w której nie będzie się mieściło wynagrodzenie.
Sąd uznał, że nabywając cudzą wierzytelność we własnym imieniu, na własny rachunek i za własne środki finansowe nabywca wchodzi w miejsce dotychczasowego wierzyciela.
Należy dodać, że także TSUE w wyroku z 26 czerwca 2003 r. (C-305/01) wyraził pogląd, że jeśli usługa ściągnięcia długu związana jest nie tylko z przelewem wierzytelności, ale i z równoczesnym wynagrodzeniem (prowizją) za tę usługę, to właśnie wysokość wynagrodzenia z tytułu tej usługi (wysokość tej prowizji) a nie sama cesja wierzytelności, stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Polecamy: Umowa cesji wierzytelności- porada
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.