reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Ustawy podatkowe, zaś w szczególności ustawa o VAT i ustawy o podatku dochodowym, często uzależniają skutki podatkowe danego zdarzenia gospodarczego od kwalifikacji prawnej składników majątku, będących jego przedmiotem. Najczęściej uznanie określonej masy majątkowej za przedsiębiorstwo spowoduje brak opodatkowania. Dlatego tak istotna jest wstępna ocena zbywanych składników majątkowych, jako mogących lub nie mogących stanowić funkcjonalnie związanych ze sobą elementów, które łącznie mogą pełnić określone zadania. Ekspert wyjaśnia czym jest przedsiębiorstwo w rozumieniu ustaw podatkowych?

Każda aktywność gospodarcza ma swoją odrębną specyfikę, która przesądza o dokonywanych działaniach inwestycyjnych. Nie ma więc z góry ustalonego, niezmiennego katalogu składników materialnych i niematerialnych, które można by z góry przypisać do każdego funkcjonującego w gospodarce przedsiębiorstwa (którego istnienie jest niezbędne dla uznania osoby za przedsiębiorcę), bez względu na to kto i w jakim celu go prowadzi. W doktrynie prawa podkreśla się niezwykłą wagę przypisywaną funkcjonalnemu związkowi występującemu pomiędzy poszczególnymi składnikami majątku przedsiębiorstwa.

Dlatego też to, jakie środki trwałe, oraz wartości niematerialne i prawne nabędziemy, w jakie składniki wyposażenia, środki pieniężne i pozostałe aktywa je wyposażymy, będzie zależało od celu, jaki te wszystkie składniki będą spełniały łącznie. Słowo łącznie gra tutaj kluczową rolę. Oznacza bowiem, iż brak (np.: nie nabycie) przedmiotowo istotnego składnika spowoduje, iż albo nie będziemy mieć do czynienia z przedsiębiorstwem, albo zostanie ono pozbawione cech pozwalających na skuteczne działanie (tzw. podmiot upośledzony).

Takie rozumienie przedsiębiorstwa zawarte jest w treści art. 551 Kodeksu Cywilnego, do którego odsyłają przepisy podatkowe. W myśl tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: Czy przedsiębiorca może nagrywać rozmowy z kontrahentami?

Obejmuje ono w szczególności:

• oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
• własność nieruchomości lub ruchomości, w tym: urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
• prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
• wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
• koncesje, licencje i zezwolenia;
• patenty i inne prawa własności przemysłowej;
• majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
• tajemnice przedsiębiorstwa;
• księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyrażenie w szczególności ma tutaj odmienne znaczenie niż to, które zwykle nadają mu interpretatorzy ustaw. Zwykle bowiem wyrażenie to oznacza, iż wszystkie wymienione powyżej elementy są niezbędne dla wypełnienia hipotezy przepisu. Zaś w art. 551 Kodeksu Cywilnego wymienione są najbardziej charakterystyczne składniki występujące w przedsiębiorstwie. Jednak nie wszystkie zawsze występują, a często występują zupełnie inne elementy tu nie wymienione. W każdym razie zawsze niezbędna jest indywidualna analiza konkretnych okoliczności sprawy.

Dla przykładu, mogą istnieć przedsiębiorstwa pozbawione składników majątkowych, zaś wyposażone wyłącznie w prawa lub posiadające wyłącznie pewne wartości niematerialne, takie jak „klientelę”, „goodwill”, „know-how”.

Z drugiej strony mogą istnieć przedsiębiorstwa posiadające wyłącznie rzeczy, a nawet jedną rzecz, o ile tylko ta jedna rzecz jest niezbędna do efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa w obrocie. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

agencja influencer marketingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama